Jak dobrze odejść z świata doczesnego? Spotkanie z o. Bolesławem Słotą CSsR

2023-02-17 00:00:00
Jak dobrze odejść z świata doczesnego? Spotkanie z o. Bolesławem Słotą CSsR

W tym roku Środa Popielcowa przypada na 22 lutego i od tego dnia wejdziemy w okres Wielkiego Postu, przygotowującego nas do Świąt Wielkanocnych. Do refleksji nad ważnymi dla każdego chrześcijanina terminami śmierci i zmartwychwstania skłoni nas prelekcja o. Bolesława Słoty CSsR, która odbędzie się 23 lutego w krakowskim Klubie „Polonia Christiana”.

 

Tytuł zaplanowanego na czwartek 23 lutego 2023 r. spotkania klubowego koresponduje doskonale z okresem wielkopostnym. O Bolesław Słota CSsR wygłosi bowiem prelekcję pod tytułem „Memento mori czyli o sztuce (dobrego) umierania”. Wspominając mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa możemy po chrześcijańsku podejść do trudnego zagadnienia nieuchronności śmierci i nadziei na zmartwychwstanie.

 

Jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: Pojęcie „ciało” oznacza człowieka w jego kondycji poddanej słabości i śmiertelności. „Zmartwychwstanie ciała” oznacza, że po śmierci będzie żyła nie tylko dusza nieśmiertelna, ale że na nowo otrzymają życie także nasze „śmiertelne ciała” (Rz 8,11). Wiara w zmartwychwstanie zmarłych była od początku istotnym elementem wiary chrześcijańskiej. Fiducia christianorum resurrectio mortuorum; illam credentes, sumus – „Zmartwychwstanie umarłych jest ufnością chrześcijan; ta wiara nas ożywia”.

 

Wchodząc w wielkopostny czas pokuty, przygotowujący członków Kościoła Powszechnego do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan Świąt Wielkanocnych, mamy wyjątkową okazję wysłuchania duchownego, który poprowadzi nas przez meandry zagadnień fundamentalnych i determinujących przygotowanie każdego z nas do wyboru właściwej drogi, wiodącej do zbawienia wiecznego.

 

O Bolesław Słota CSsR znany jest m.in. jako autor publikacji popularyzujących wiedzę ważną dla zrozumienia świata w odniesieniu do nauki naszego Zbawiciela. Książki „Droga Krzyżowa z Jezusem ukrzyżowanym” i „Objawione w...” są przekazem, nad którym na pewno warto się zastanowić.

 

I dlatego też warto skorzystać z szansy na udział w ciekawej prelekcji na temat „Memento mori czyli o sztuce (dobrego) umierania”, po której będzie można porozmawiać z o. Bolesławem Słotą CSsR.

 

Zapraszamy – Klub „Polonia Christiana” w Krakowie już w czwartek 23 lutego 2023 r. o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej „Miodosytni” (poziom -1, wejście przy recepcji),  przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Krakowie

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.