Już 5 listopada Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

2023-10-27 00:00:00
Już 5 listopada Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

Walczyli o wolną Polskę do 1953 roku. Nie chcieli pogodzić się z wyrokami wydanymi na Polskę w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Stawiali opór hitlerowskim Niemcom, stalinowskiemu Związkowi Sowieckiemu i polskim komunistom, którzy podjęli współpracę z Moskwą. 5 listopada uczcimy Ich pamięć podczas X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

 

Abyśmy byli wolni

 

- Żołnierze Wyklęci-Niezłomni, męczennicy polskiej sprawy. Walczyli i ginęli byśmy byli wolni. Módlmy się za Nich, pamiętając jednocześnie, że ta "Armii Męczenników "  za swą ofiarę przelanej krwi może wyjednać u Boga potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny – zapraszają w imieniu organizatorów X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych Państwo Beata Popławska-Walusiak wraz z mężem Dariuszem Walusiakiem.

 

Organizatorami X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja „Szwadrony kultury”.

 

Kraków pamięta

 

X Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych rozpoczną się zbiórką o godz. 13.30 pod kościołem pw. św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym. O 13.45 uczestnicy przejdą (z udziałem wojska i orkiestry wojskowej) pochodem po płycie krakowskiego Rynku i na godz. 14.00 udadzą się do Bazyliki Mariackiej, gdzie zaplanowane zostały wypominki za poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. W czasie przemarszu przez Rynek Główny będą niesione portrety poległych bohaterów.

 

W Bazylice Mariackiej o godz. 14.30 odprawiona zostanie Msza św. zaduszna celebrowana przez ks. dr. inf. Dariusza Rasia, podczas której homilię wygłosi ks. prof. Tadeusz Guz. Oprawę muzyczną zapewni chór „Hasło”.

 

Druga część programu krakowskich uroczystości – Gala Zaduszek – odbędzie się a Auli JP II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie w godz. 16.30 – 20.30. W tej części uroczystości zaplanowano przygotowaną przez Romualda Rzeszutka prezentację albumu pt. „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” oraz pokaz dwóch filmów dokumentalnych: „Pan major Łupaszka” Arkadiusza Gołębiewskiego i „Jastrząb żołnierz Łupaszki” Dariusza Walusiaka. Przygotowaną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Galę Zaduszek zakończy panel dyskusyjny pt. „Co dalej z Żołnierzami Wyklętymi. Ideały i duch?”.

 

Były ich tysiące

 

Po upadku komunizmu w Polsce przed wiele lat nie podejmowano niewygodnego dla komunistów i ich spadkobierców tematu ruchu oporu przeciw nadanej przez Związek Sowiecki władzy PRL. Dopiero od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Jak czytamy na stronie internetowej IPN, poświęconej  Żołnierzom Wyklętym:

W 1945 r. w granicach ówczesnej Polski działało około 350 oddziałów podziemia niepodległościowego. W ich szeregach walczyło od 13 000 do 17 000 żołnierzy. Połowa z nich należała do oddziałów AK, przekształconej potem w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a następnie w Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Drugą pod względem liczebności siłą podziemia były oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skupiające 2 700 – 3 600 żołnierzy. W obu tych formacjach służyło ponad 70 proc. wszystkich żołnierzy (9 300 – 12 300) – resztę stanowili żołnierze skupieni w organizacjach regionalnych lub w samodzielnych, nikomu niepodlegających oddziałach zbrojnych (w sumie 3 700 – 4 800 żołnierzy). Terenowe siatki konspiracyjne, będące zapleczem dla stałych oddziałów, liczyły 150 000 – 170 000 ludzi. W wyniku akcji „rozładowywania lasów”, podjętej w lecie 1945 r. przez dowództwo AK-DSZ, oraz tzw. amnestii sierpniowej, ogłoszonej przez komunistyczne władze, liczba oddziałów uległa zmniejszeniu. Od stycznia 1946 r. do wiosny 1947 r. w szeregach podziemia kontynuowało walkę od 6 600 do 8 700 partyzantów. Nastąpił więc pięćdziesięcioprocentowy spadek stanów oddziałów podziemia w porównaniu z 1945 r. Sytuacja diametralnie się zmieniła po wprowadzeniu przez komunistów amnestii wiosną 1947 r. Po tzw. ujawnieniu w lesie pozostało od 1 100 do 1 800 żołnierzy, a masowe wpływowe podziemie przestało istnieć. Na przełomie 1947–1948 rozbite zostały ostatnie ogólnopolskie dowództwa konspiracyjne. Niektóre regionalne siatki przetrwały do lat 1951–1952. Po 1950 r. operowało jeszcze ponad 40 oddziałów partyzanckich, w ich szeregach walczyło 240 – 400 partyzantów. W 1953 r. funkcjonariusze aparatu zdołali zlikwidować ostatnie oddziały zbrojne, w lesie pozostali ukrywający się pojedynczo lub w 2–3-osobowych grupach „ostatni zbrojni”, którzy nie prowadzili jednak aktywnej walki.

 

Raz jeszcze polecamy Państwu udział w X Krakowskich Zaduszkach za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, które odbędą się już 5 listopada, począwszy od Rynku Głównego w Krakowie (pod kościołem św. Wojciecha). Szczegóły dostępne są na facebookowej stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1376327042956615 .

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.