Już 5 listopada Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

2023-10-27 00:00:00
Już 5 listopada Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych w Krakowie

Walczyli o wolną Polskę do 1953 roku. Nie chcieli pogodzić się z wyrokami wydanymi na Polskę w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Stawiali opór hitlerowskim Niemcom, stalinowskiemu Związkowi Sowieckiemu i polskim komunistom, którzy podjęli współpracę z Moskwą. 5 listopada uczcimy Ich pamięć podczas X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

 

Abyśmy byli wolni

 

- Żołnierze Wyklęci-Niezłomni, męczennicy polskiej sprawy. Walczyli i ginęli byśmy byli wolni. Módlmy się za Nich, pamiętając jednocześnie, że ta "Armii Męczenników "  za swą ofiarę przelanej krwi może wyjednać u Boga potrzebne łaski dla naszej Ojczyzny – zapraszają w imieniu organizatorów X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych Państwo Beata Popławska-Walusiak wraz z mężem Dariuszem Walusiakiem.

 

Organizatorami X Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych są: Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej, Fundacja „Szwadrony kultury”.

 

Kraków pamięta

 

X Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych rozpoczną się zbiórką o godz. 13.30 pod kościołem pw. św. Wojciecha na krakowskim Rynku Głównym. O 13.45 uczestnicy przejdą (z udziałem wojska i orkiestry wojskowej) pochodem po płycie krakowskiego Rynku i na godz. 14.00 udadzą się do Bazyliki Mariackiej, gdzie zaplanowane zostały wypominki za poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. W czasie przemarszu przez Rynek Główny będą niesione portrety poległych bohaterów.

 

W Bazylice Mariackiej o godz. 14.30 odprawiona zostanie Msza św. zaduszna celebrowana przez ks. dr. inf. Dariusza Rasia, podczas której homilię wygłosi ks. prof. Tadeusz Guz. Oprawę muzyczną zapewni chór „Hasło”.

 

Druga część programu krakowskich uroczystości – Gala Zaduszek – odbędzie się a Auli JP II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie w godz. 16.30 – 20.30. W tej części uroczystości zaplanowano przygotowaną przez Romualda Rzeszutka prezentację albumu pt. „Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem” oraz pokaz dwóch filmów dokumentalnych: „Pan major Łupaszka” Arkadiusza Gołębiewskiego i „Jastrząb żołnierz Łupaszki” Dariusza Walusiaka. Przygotowaną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach Galę Zaduszek zakończy panel dyskusyjny pt. „Co dalej z Żołnierzami Wyklętymi. Ideały i duch?”.

 

Były ich tysiące

 

Po upadku komunizmu w Polsce przed wiele lat nie podejmowano niewygodnego dla komunistów i ich spadkobierców tematu ruchu oporu przeciw nadanej przez Związek Sowiecki władzy PRL. Dopiero od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Jak czytamy na stronie internetowej IPN, poświęconej  Żołnierzom Wyklętym:

W 1945 r. w granicach ówczesnej Polski działało około 350 oddziałów podziemia niepodległościowego. W ich szeregach walczyło od 13 000 do 17 000 żołnierzy. Połowa z nich należała do oddziałów AK, przekształconej potem w Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj, a następnie w Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Drugą pod względem liczebności siłą podziemia były oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skupiające 2 700 – 3 600 żołnierzy. W obu tych formacjach służyło ponad 70 proc. wszystkich żołnierzy (9 300 – 12 300) – resztę stanowili żołnierze skupieni w organizacjach regionalnych lub w samodzielnych, nikomu niepodlegających oddziałach zbrojnych (w sumie 3 700 – 4 800 żołnierzy). Terenowe siatki konspiracyjne, będące zapleczem dla stałych oddziałów, liczyły 150 000 – 170 000 ludzi. W wyniku akcji „rozładowywania lasów”, podjętej w lecie 1945 r. przez dowództwo AK-DSZ, oraz tzw. amnestii sierpniowej, ogłoszonej przez komunistyczne władze, liczba oddziałów uległa zmniejszeniu. Od stycznia 1946 r. do wiosny 1947 r. w szeregach podziemia kontynuowało walkę od 6 600 do 8 700 partyzantów. Nastąpił więc pięćdziesięcioprocentowy spadek stanów oddziałów podziemia w porównaniu z 1945 r. Sytuacja diametralnie się zmieniła po wprowadzeniu przez komunistów amnestii wiosną 1947 r. Po tzw. ujawnieniu w lesie pozostało od 1 100 do 1 800 żołnierzy, a masowe wpływowe podziemie przestało istnieć. Na przełomie 1947–1948 rozbite zostały ostatnie ogólnopolskie dowództwa konspiracyjne. Niektóre regionalne siatki przetrwały do lat 1951–1952. Po 1950 r. operowało jeszcze ponad 40 oddziałów partyzanckich, w ich szeregach walczyło 240 – 400 partyzantów. W 1953 r. funkcjonariusze aparatu zdołali zlikwidować ostatnie oddziały zbrojne, w lesie pozostali ukrywający się pojedynczo lub w 2–3-osobowych grupach „ostatni zbrojni”, którzy nie prowadzili jednak aktywnej walki.

 

Raz jeszcze polecamy Państwu udział w X Krakowskich Zaduszkach za Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, które odbędą się już 5 listopada, począwszy od Rynku Głównego w Krakowie (pod kościołem św. Wojciecha). Szczegóły dostępne są na facebookowej stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1376327042956615 .

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.