Kalendarze „365 dni z Maryją” trafiły do Polaków we Lwowie

2024-12-09 00:00:00
Kalendarze „365 dni z Maryją” trafiły do Polaków we Lwowie

W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.

 

Lwowska archikatedra – miejsce wyjątkowe

 

Spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tworzonego głównie przez Polaków z Ziemi Lwowskiej, odbywają się regularnie dzięki gościnności gospodarzy bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To miejsce wyjątkowe w historii naszej Ojczyzny.

 

Budowę świątyni przy południowo-zachodnim narożniku lwowskiego rynku rozpoczęto ok. 1360 roku za panowania króla Kazimierza III Wielkiego. W lwowskiej świątyni śluby lwowskie złożył król Jan II Kazimierz Waza 1 kwietnia 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego, podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Spotkania Polaków z Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Lwowie mają więc wyjątkową atmosferę i są okazją do wspólnych rozmów naszych rodaków, którzy uniknęli wysiedlenia z Lwowa po II wojnie światowej.

 

Pamiętamy o rodakach

 

Pomoc charytatywna i przekazanie wydawnictw w języku polskim jest dla rodzin polskich szczególną formą wsparcia oraz okazaniem pamięci i łączności ponad granicami.

Wydany na 2025 rok kalendarz, noszący jak zawsze tytuł „365 dni z Maryją, ukazuje polskie sanktuaria maryjne, dzięki czemu każdy miesiąc będzie dla odbiorców kalendarza inspiracją do pogłębiania własnej duchowej podróży i otwarcia się na Bożą obecność. Kalendarz Maryjny na 2025 rok ukazuje się już po raz 24, dzięki wsparciu Darczyńców i Przyjaciół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Pielgrzymowanie z kalendarzem

 

W czasie działań wojennych, gdy Polacy mieszkający na Ukrainie narażeni są na utratę życia i zdrowia oraz mają problemy z podróżowaniem, poznanie polskich sanktuariów maryjnych jest daniem wytchnienia i nadziei, a jednocześnie zachętą do modlitwy.

Jak czytamy w opisie kalendarza na stronie internetowej naszego stowarzyszenia: Pielgrzymowanie do miejsc świętych jest jednym z takich właśnie wyrazów - pielęgnowania i pogłębiania duchowości katolickiej, a zarazem oddawania należnej czci Matce Zbawiciela. Wędrując po kartach tego kalendarza, poznamy nie tylko sanktuaria znane z licznych pielgrzymek, ale także te mniej popularne, ukryte w zakątkach naszego kraju, a równie pełne duchowego bogactwa. Każde sanktuarium to inna historia — miejsca cudów, modlitwy i ludzkich wzruszeń, które na przestrzeni lat przyciągały wiernych szukających ukojenia.

 

piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.