Kalendarze „365 dni z Maryją” trafiły do Polaków we Lwowie

2024-12-09 00:00:00
Kalendarze „365 dni z Maryją” trafiły do Polaków we Lwowie

W niedzielę 8 grudnia, po sumie w archikatedrze lwowskiej, podczas spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, rozdane zostały kalendarze „365 dni z Maryją”, wydane przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. W nowym 2025 roku to piękne wydawnictwo, dzięki naszym Przyjaciołom i Darczyńcom, przyozdobi domy niemal 100 polskich rodzin, zamieszkałych we Lwowie i okolicy.

 

Lwowska archikatedra – miejsce wyjątkowe

 

Spotkania Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tworzonego głównie przez Polaków z Ziemi Lwowskiej, odbywają się regularnie dzięki gościnności gospodarzy bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To miejsce wyjątkowe w historii naszej Ojczyzny.

 

Budowę świątyni przy południowo-zachodnim narożniku lwowskiego rynku rozpoczęto ok. 1360 roku za panowania króla Kazimierza III Wielkiego. W lwowskiej świątyni śluby lwowskie złożył król Jan II Kazimierz Waza 1 kwietnia 1656 roku, w czasie potopu szwedzkiego, podczas mszy świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Spotkania Polaków z Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Lwowie mają więc wyjątkową atmosferę i są okazją do wspólnych rozmów naszych rodaków, którzy uniknęli wysiedlenia z Lwowa po II wojnie światowej.

 

Pamiętamy o rodakach

 

Pomoc charytatywna i przekazanie wydawnictw w języku polskim jest dla rodzin polskich szczególną formą wsparcia oraz okazaniem pamięci i łączności ponad granicami.

Wydany na 2025 rok kalendarz, noszący jak zawsze tytuł „365 dni z Maryją, ukazuje polskie sanktuaria maryjne, dzięki czemu każdy miesiąc będzie dla odbiorców kalendarza inspiracją do pogłębiania własnej duchowej podróży i otwarcia się na Bożą obecność. Kalendarz Maryjny na 2025 rok ukazuje się już po raz 24, dzięki wsparciu Darczyńców i Przyjaciół Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Pielgrzymowanie z kalendarzem

 

W czasie działań wojennych, gdy Polacy mieszkający na Ukrainie narażeni są na utratę życia i zdrowia oraz mają problemy z podróżowaniem, poznanie polskich sanktuariów maryjnych jest daniem wytchnienia i nadziei, a jednocześnie zachętą do modlitwy.

Jak czytamy w opisie kalendarza na stronie internetowej naszego stowarzyszenia: Pielgrzymowanie do miejsc świętych jest jednym z takich właśnie wyrazów - pielęgnowania i pogłębiania duchowości katolickiej, a zarazem oddawania należnej czci Matce Zbawiciela. Wędrując po kartach tego kalendarza, poznamy nie tylko sanktuaria znane z licznych pielgrzymek, ale także te mniej popularne, ukryte w zakątkach naszego kraju, a równie pełne duchowego bogactwa. Każde sanktuarium to inna historia — miejsca cudów, modlitwy i ludzkich wzruszeń, które na przestrzeni lat przyciągały wiernych szukających ukojenia.

 

piotrskarga.pl

Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.