Karawana na Litwie

2006-10-27
Karawana na Litwie

W dniach od 21 do 26 sierpnia 2006 r. niemieckie Stowarzyszenie Obrony Tradycji Rodziny i Własności zorganizowało pielgrzymkę z figurą Matki Boskiej Fatimskiej na Litwę. Podobne peregrynacje, zwane karawanami, wyruszają na tereny państw byłego ZSRR już od kilkunastu lat. W tegorocznej pielgrzymce, podobnie jak w dwóch poprzednich, wzięli również udział przedstawiciele SKCh im. ks. Piotra Skargi, Krucjaty - Młodzi w Życiu Publicznym oraz grupa Białorusinów.

W trakcie trwania karawany jej uczestnicy przyłączyli się m.in. do pątników zmierzających w ramach pieszej pielgrzymki do Sanktuarium Maryjnego w Siluva. Wziął w niej udział także ks. bp Jurgis Bartulis ordynariusz diecezji Siaulai. Mszę św. w sanktuarium maryjnym odprawił ks. abp Sigitas Tamkevicius z Kowna. Po Mszy arcypasterz przedwojennej stolicy Litwy zaprosił uczestników karawany na poczęstunek. W uroczystościach kościelno-państwowych brał udział również były prezydent Litwy prof. Vytautas Landsbergis.

Uczestnicy karawany odwiedzali zaprzyjaźnione parafie, gdzie organizowane były nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Wzięli także udział w uroczystościach patriotycznych w Kelme i Siauliai, gdzie na zaproszenie organizatorów przemawiał m.in. Sławomir Skiba wiceprezes SKCh im. ks. Piotra Skargi. Na Litwie w tym czasie trwały obchody upamiętniające bohaterów antykomunistycznej partyzantki walczącej o odzyskanie przez ten kraj niepodległości.

W tym miejscu warto przypomnieć znaczącą rolę, jaką w ostatniej fazie zmagań o wolność Litwy odegrały Stowarzyszenia TFP. W roku 1990 zorganizowały one potężną akcję poparcia dla walczących o niepodległość Litwinów. Podczas jej trwania członkowie TFP zebrali rekordową liczbę ponad 6 milionów podpisów pod petycją domagającą się od Gorbaczowa uznania niepodległości tego kraju.

(BW, AK)
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.