Kard. Zen: Pekin nie szanuje naszego Kościoła

2011-12-02
Kard. Zen: Pekin nie szanuje naszego Kościoła


Pekin nie ma żadnego szacunku dla wewnętrznych zasad naszego Kościoła. Nie rozumiem dlaczego mamy okazywać mu uprzejmość – tymi słowami kard. Joseph Zen Ze-kiun skomentował obecność ekskomunikowanego bp. Paula Lei Shiyina z Leshan na święceniach biskupich ks. Petera Luo Xueganga w Yibin 30 listopada. Obecność dużej liczby policjantów czuwających nad ceremonią uznał za znak triumfu kontroli państwa nad Kościołem.

Zdaniem emerytowanego biskupa Hongkongu, bp Lei jest zarozumiały, gdyż mimo otrzymanej z Watykanu prośby, aby nie brał udziału w święceniach, gdyż nie jest w pełnej komunii z papieżem, nie tylko przybył do Yibin, deklarując, że będzie nawet współkonsekratorem, ale po zakończeniu Mszy chwalił się, że koncelebrował ją razem z innymi biskupami.

Ostrych słów nie szczędzi 79-letni purpurat także bp. Luo, który w zaistniałej sytuacji „powinien raczej zrezygnować z sakry niż zaakceptować podobne upokorzenie”. W przeszłości niektórzy kandydaci na biskupów odkładali na później ceremonie święceń biskupich, aby mieć pewność, że nie weźmie w niej udział żaden ekskomunikowany hierarcha.

Tym razem sytuacja była o tyle trudna, że bp Lei jest ordynariuszem sąsiedniej diecezji Yibin, a zarazem przewodniczącym Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich w prowincji Syczuan i z ramienia władz zarządza tam sprawami religijnymi, zajmując się m.in. organizacją święceń biskupich. Ponadto studiował w seminarium razem z bp. Lei. Dlatego, według niektórych miejscowych księży, bp Lei „trochę z przyjaźni, trochę ze strachu dał się zmanipulować”.

To śmieszne mówić o przyjaźni wobec tak poważnej sprawy! Czy powinienem teraz ze względu na przyjaźń odejść z Kościoła i dzielić z przyjacielem ekskomunikę?" – skomentował te głosy kard. Zen. Hierarcha przypomniał, że kilka dni temu bp Luo wygłosił pochwałę niezależności i autonomii Kościoła w Chinach – „typowy refren Partii komunistycznej”. – Jak można pozostawać w komunii z papieżem i Kościołem powszechnym, jeśli powtarza się ideologiczne slogany o autonomii i niezależności Kościoła? – pytał retorycznie emerytowany biskup Hongkongu.

Kontrolę państwa nad święceniami biskupimi w Chinach skrytykował także metropolita Tajpej na Tajwanie, abp John Hung Shan-chuan. – Firmy handlowe, które otwierają biuro w Chinach mają prawo do mianowania jego szefem kogo chcą. Natomiast Pekin chce wybierać biskupów Kościoła katolickiego. Jednym słowem Kościół ma mniej praw niż jakiekolwiek przedsiębiorstwo – zauważył hierarcha.

Źródło: KAI

25 sierpnia 2019 r. w godzinach 13-18 przy ul. Skośnej 4 w Krakowie odbędzie się wyjątkowy Piknik Misyjny. Wydarzenie organizowane przez Misjonarzy Kombonianów i Misyjny Ruch TUCUM to doskonała okazja, aby bliżej poznać działalność Zakonu w Afryce i Ameryce Łacińskiej.
W najbliższą sobotę 10 sierpnia o godz. 15.00 przed siedzibą Krakowskiej Kurii przy ulicy Franciszkańskiej 3 odbędzie się publiczna modlitwa w intencji księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Krakowski metropolita stał się celem ataków ze strony lewackich środowisk za to, że miał odwagę powiedzieć kilka słów prawdy o niebezpiecznej ideologii LGBT.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi rozpoczęło działalność w lipcu 1999 roku w Krakowie. Przez te 20 lat wspólnie z naszymi Korespondentami udało nam się zrobić naprawdę wiele. Przeprowadziliśmy już ponad 2 000 różnych akcji, pikiet, konferencji, protestów, które miały na celu obudzić uśpione sumienia Polaków i zaangażować ich w obronę wartości i zasad chrześcijańskich. Aby uczcić ten niezwykły jubileusz, na Mszy Świętej w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie zgromadziły się setki Przyjaciół Stowarzyszenia.
Minęło już 20 lat od chwili, kiedy grupa młodych działaczy katolickich powołała do istnienia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Stało się to 28 czerwca 1999 r. w Krakowie.
To już dwie dekady w służbie na rzecz obrony wartości chrześcijańskich w Polsce. Z tej okazji zapraszamy Państwa do specjalnie przygotowanego serwisu internetowego jubileusz.piotrskarga.pl, w którym przygotowaliśmy wiele interesujących materiałów na temat działalności Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.