Kardynał Ortega o kryzysie moralnym i społecznym na Kubie
2009-09-10 00:00:00
O głębokim kryzysie moralnym i społecznym, który przeżywa obecnie Kuba mówił arcybiskup stolicy tego kraju podczas Mszy św. na zakończenie procesji, w której tysiące Kubańczyków przeszły 8 września przez centrum miasta. Narodzenie Matki Bożej obchodzi się tam jako święto patronki wyspy, Maryi z Cobre, której sanktuarium znajduje się w diecezji Santiago de Cuba. Czci się Ją w nim od ponad czterech wieków – podaje Radio Watykańskie. Procesje odbyły się także w innych miastach Kuby.
Kard. Jaime Ortega zwrócił uwagę na takie problemy, jak rozwiązłość seksualna, brak zaangażowania społecznego, narkotyzowanie się hałaśliwą muzyką, brak poszanowania dla innych czy pijaństwo. Doszło tam nawet do zabójstw duchownych w celach rabunkowych – przypomniał metropolita Hawany, nawiązując do zamordowania przed dwoma miesiącami ks. Mariano Arroyo. Ten hiszpański kapłan od lat pełnił posługę na Kubie. W lutym poniósł tam śmierć inny hiszpański duszpasterz, ks. Eduardo de la Fuente.
W pierwszych dziesięcioleciach trwającego na Kubie już od 1959 r. reżimu komunistycznego publiczne manifestowanie wiary na ulicach było tam zakazane, a religia spychana do sfery prywatnej. Po pamiętnej wizycie papieskiej przed 10 laty władze pozwoliły urządzać tradycyjne procesje. Kościół nadal jednak nie ma dostępu do szkół ani mediów – przypomina rozgłośnia watykańska.
„Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje Imię, i będą błagać, i będą szukać mego imienia, i odwrócą się od swoich złych dróg, ja im wybaczę, a kraj ich ocalę.” 2 Krn 7,14
Tymi słowami Pan Prezydent Elekt Karol Nawrocki rozpoczął swoje przemówienie po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2025 roku.
Coraz wyższe ceny energii i paliw. Nowe podatki i opłaty oraz restrykcje i wymogi wymierzone we właścicieli domów czy mieszkań, przedsiębiorców, kierowców, rolników... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię i co w związku z „ekologiczną” polityką Unii Europejskiej czeka nas w najbliższych latach? Opowiedzą o tym nasi eksperci w stolicy Dolnego Śląska, już we wtorek 17 czerwca.
Rozmowa z Dariuszem Walusiakiem, reżyserem filmowym, członkiem komitetu organizacyjnego Narodowego Orszaku Chrystusa Króla. Orszak rozpocznie Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 12.00, skąd z modlitwą ulicami Krakowa przejdziemy na Wawel. W archikatedrze wawelskiej będziemy adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wspiera organizację Narodowego Orszaku Chrystusa Króla.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 6 czerwca 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
W czwartek 5 czerwca w Poznaniu organizowane jest spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, poświęcone tematowi obrony polskiej szkoły przed jej dalszą degradacją. Niebezpieczne pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej zagrażają normalnemu edukowaniu młodych ludzi w oparciu o tradycyjne wartości. Temat poznańskiego wykładu i dyskusji z udziałem Zdzisławy Piaseckiej ze „Stowarzyszania Nauczyciele dla wolności” brzmi „Edukacja zdrowotna, rodzicu czy wiesz…?”.