Kędzierzyn-Koźle gości Klub Polonia Christiana – zapraszamy na spotkanie z prof. Osadczym

2017-12-04 00:00:00
Kędzierzyn-Koźle gości Klub Polonia Christiana – zapraszamy na spotkanie z prof. Osadczym
Instytut Ks. Piotra Skargi zaprasza na spotkanie w ramach Klubu Polonia Christiana z prof. Włodzimierzem Osadczym zatytułowane „Dwa królestwa – szokujące świadectwo bł. bpa G. Chomyszyna”. Jest to wspaniała okazja do poznania nie tylko życiorysu wyniesionego na ołtarze w 2001 roku biskupa, ale także istotnych wydarzeń z historii Polski i Europy.
 

Prof. Włodzimierz Osadczy na codzień pracuje na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest pracownikiem Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL oraz Katedry Stosunków Międzynarodowych w Chełmie, Dyrektorem Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum KUL. Jest także prezesem Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie a także Dyrektorem Ośrodka Badań nad Historią i Tradycją Metropolii Lwowskiej Obrządku Łacińskiego.

 

Wspomniany prelegent to postać z potężnym warsztatem i dorobkiem naukowym. Prof. Osadczy to twórca ponad 150 publikacji naukowych, w tym 10 publikacji książkowych jako autor i redaktor. Jako badacz dziejów pogranicza, Kościoła katolickiego różnych rytów na Kresach, Polaków i kultury polskiej w byłym ZSRR i na Ukrainie, zajmował się m.in. animowaniem licznych konferencji naukowych dotyczących historii i kultury pogranicza, utrwalenia pamięci ofiar ludobójstwa wołyńskiego, popularyzacji polsko-ukraińskich nawiązujących do tradycji dawnej Rzeczypospolitej.

 

„Jego dorobek jest okazały, wręcz imponujący. Biskup Chomyszyn był w swoich posunięciach jednoznaczny, stanowczy, niekiedy radykalny” – tymi słowami prof. Osadczy określił w wywiadzie dla portalu PCh24.pl błogosławionego pasterza, któremu poświęcone będzie poniedziałkowe spotkanie.

 
Serdecznie zapraszazmy!
 

Data: 11 grudnia 2017 r. (poniedziałek)

Godzina: 17:00

Miejsce: sala żyrandolowa Miejskiego Ośrodka Kultury  przy ul. Skarbowej 10  w Kędzierzynie Koźlu


Wstęp wolny!


PiotrSkarga.pl


Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.