Klub „Polonia Christiana” i Prohibita zapraszają na spotkanie z dr. Jakubem Wozinskim

2022-11-25 00:00:00
Klub „Polonia Christiana” i Prohibita zapraszają na spotkanie z dr. Jakubem Wozinskim
„Wielki kapitał a sprawa polska” - pod takim tytułem już w piątek 2 grudnia 2022 r. odbędzie się spotkanie Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu. Naszym prelegentem będzie znany m.in. z wyróżniających się publikacji w piśmie „Polonia Christiana” dr Jakub Wozinski. Zapowiada się niezwykle ciekawy wykład i dyskusja, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Czy ludzie stojący za wielkim międzynarodowym kapitałem mają wpływ na obecną Polską sytuację? Prawie każdy świadomy człowiek bez cienia wątpliwości odpowie, że tak. Czy jest to pozytywny wpływ? Tu również większość osób, dla których los naszej Ojczyzny jest ważny, odpowie prawie jednomyślnie – jest to negatywny wpływ.

Jeśli chce się jednak poważnie zgłębić ten temat, należy zadać sobie jeszcze więcej pytań i szukać na nie odpowiedzi:

- Jak wielki jest to wpływ?

- W których obszarach funkcjonowania i istnienia naszego państwa ten wpływ się najbardziej zaznacza?

- Czy wpływ międzynarodowego, wielkiego kapitału to kwestia jedynie ostatnich lat, czy może jest to zjawisko obecne w Polsce od wieków?

Na te i inne pytania dotyczące wpływu wielkiego kapitału na Polskę współczesną oraz Polskę we wcześniejszych wiekach odpowie nasz wyjątkowy gość i ekspert w tej dziedzinie – dr Jakub Wozinski.

 

Nasz prelegent jest doktorem filozofii, tłumaczem i publicystą. Jego artykuły ukazały się do tej pory w takich pismach jak: „Do Rzeczy”,, "Polonia Christiana"  i „Najwyższy Czas!”. Jest autorem książek: Historia pisana pieniądzem (2013), To NIE musi być państwowe (2014), Dzieje kapitalizmu (2016) oraz Liberalizm to nie wolność (2019) Jest pasjonatem odkrywania i opisywania zazwyczaj pomijanych przez główny nurt historiografii związków przyczynowo-skutkowych, w szczególności w zakresie historii gospodarczej.

 

Spotkanie będzie miało związek również z ukazaniem się w wydawnictwie Prohibita najnowszej książki Jakuba Wozinskiego – drugiego tomu książki Od ujścia Wisły po Morze Czarne. Handlowo-gospodarcze tło dziejów Polski.

Jest to ciąg dalszy świetnie przyjętej przez czytelników książki o historycznych dziejach Polski napisanej przez pryzmat szlaków handlowych, rodzącego się na przełomie XVI i XVII wieku światowego systemu finansowego i interesów geopolitycznych. W tym tomie Jakub Wozinski pochyla się nad czasami prowadzącymi do całkowitego zniknięcia Polski ze światowych map przedstawiając zupełnie nowatorskie tezy przyczyn upadku „Hiszpanii północy”, jak określana była swego czasu I Rzeczypospolita.

Dodatkowo, autor na tle dziejów upadającej Rzeczypospolitej dowodzi, że Zachód od kilku wieków jako główną metodę osiągania gospodarczego wzrostu stosuje zabieg, który sprowadza się do żerowania na niewiedzy mas oraz nieustannym psuciu siły nabywczej pieniądza kosztem innych narodów.

 

Spotkanie odbędzie się w sali nr 2 hotelu Europeum przy ul. Kazimierza Wielkiego 27a we Wrocławiu, w piątek 2 grudnia 2022 r. o godz. 18:00. Serdecznie zapraszamy - wstęp wolny!


Klub „Polonia Christiana” we Wrocławiu

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.