Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie: Czy wszystko może się zmienić?

2021-11-23
Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie: Czy wszystko może się zmienić?

„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.

 

Rozpoczęcie 17 października br. we wszystkich diecezjach na świecie synodu, który ma trwać aż do października 2023 roku stawia członków Kościoła Rzymskiego przed refleksją o to, dokąd zaprowadzi nas „droga synodalna”, wzorowana na „niemieckiej drodze synodalnej”. Powtórzenie błędów, jakie przyniosła „droga synodalna” za Odrą, jest wywołuje realną obawę wśród wiernych naszej wspólnoty i wymaga od nas dużego zaangażowania w proces synodalny w Polsce.

Poszerzeniu naszej wiedzy służyć będzie prelekcja i dyskusja, jaką poprowadzi red. Paweł Chmielewski w Klubie „Polonia Christiana” w Szczecinie. Redaktor Chmielewski dał się poznać czytelnikom mediów wydawanych przez Stowarzyszeni Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenia „Polonia Christiana” jako znawca i uważny obserwator m.in. tego, co dokonało się i nadal dokonuje w Kościele Katolickim w Niemczech.

 

Na portalu Stowarzyszenia „Polonia Christiana” przypomniano niedawno jegoopinię o stanie, w jakim znalazł się Kościół za Odrą: Niemieccy biskupi i świecy postąpili kilka kroków do przodu na swojej Drodze Synodalnej. Powołując się na wolność debaty, której ma oczekiwać Watykan, mówią o likwidacji kapłaństwa, poddaniu biskupów kontroli świeckich i uznaniu wszystkich czynności seksualnych za moralnie dopuszczalne. Opór jest niewielki; większość dąży zdecydowanie w tym samym kierunku – pisał niedawno Paweł Chmielewski na łamach portalu PCh24.pl.

 

Czy lokalne Kościoły, które weszły na „drogę synodalną”, powtórzą błędy niemieckich wspólnot? Warto się zastanowić nad tym co nas czeka w najbliższym czasie i poszukać odpowiedzi na problem określony w temacie szczecińskiego spotkania Klubu „Polonia Christiana”: „Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić.”

 

Wiemy bowiem, że w doczesnym życiu to my powinniśmy zmieniać się na lepsze, podążając za naszym Nauczycielem i trwając przy wartościach, które są określone w nauce Kościoła.

 

Przed spotkaniem z red. Pawłem Chmielewskim warto przytoczyć jeszcze kilka zdań, jakimi opisał on dyskusję wobec ograniczeń wprowadzonych wobec Mszy Trydenckiej:

II Sobór Watykański niewątpliwie chciał reformy liturgii. W konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum concilium Ojcowie Soborowi napisali to bardzo jasno. Oczekiwali zmian, ale z zachowaniem języka łacińskiego, śpiewu gregoriańskiego i tak dalej. Tymczasem reforma posoborowa usunęła łacinę i śpiew gregoriański. Zmarginalizowano Kanon Rzymski, opracowując modlitwy eucharystyczne; wprowadzono celebrację ad populum w całej mszy. Ojcowie Soborowi w ogóle tego nie przewidywali. Słowem, reforma posoborowa jest tylko w luźny sposób zakorzeniona w samym Soborze, a w wielu punktach wprost mu przeczy. Poszczególne decyzje podejmowane przez komisję przygotowującą reformę nie mają ścisłego związku z tekstem Sacrosanctum concilium.

 

Zagadnień, o których można porozmawiać z red. Pawłem Chemielewskim jest wiele, Warto więc skorzystać z jego obecności w Szczecinie i wziąć osobisty udział w dyskusji. Zachęcamy Państwa do zaproszenia na to spotkanie znajomych, którym na sercu leży przyszłość Kościoła.

 

Zapamiętajmy – spotkanie z red. Chmielewskim już w najbliższy czwartek, 25 listopada. Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie zaprasza na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.

Powieść George’a Orwella „Rok 1984” była zakazana w PRL. System uczulony na krytykę nie mógł jej tolerować obnażania jego prawdziwej dyktatorskiej twarzy. Czy film w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” będzie również nie do zniesienia dla rozlewających się współczesnych totalitaryzmów, zawłaszczających sobie prawo do decydowania o nas i naszym życiu? Kinowa premiera filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0" odbędzie się w Warszawie, w kinie „Luna” już 1 grudnia 2021 r. (w środę), godz. 19:00.
„Nie taki opozycjonista. Ks. H. Gulbinowicz w rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – to temat dwóch spotkań z dr. hab. Rafałem Łatką, na jakie zapraszamy w ramach Klubów „Polonia Christiana” do Warszawy (18 listopada) i Gdyni (19 listopada).
Wielkopolska, Ziemia Lubuska i Małopolska – tak geograficznie lokują się nowe inicjatywy publicznych modlitw różańcowych. Wielka duchowa siła różańca od wieków jest wsparciem dla wiernych w trudnych chwilach i sposobem podziękowania za dary, jakimi nas obdarza Stwórca.
Mieszkańców Rzeszowa i wszystkich pragnących włączyć się w modlitwę różańcową zachęcamy do udziału w spotkaniu modlitewnym „Różaniec na szaniec”. Modlitwa odbędzie się w sobotę 13 listopada o godzinie 12.00 w centrum Rzeszowa, na skrzyżowaniu al. Łukasza Cieplińskiego i al. Józefa Piłsudskiego. Organizatorem modlitw różańcowych w trzech małopolskich miastach jest Fundacja Pro – Prawo do Życia przy wsparciu Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.
W piątek 12 listopada w Krakowie i w Tarnowie oraz w sobotę 13 listopada w Olkuszu odbędą się publiczne modlitwy różańcowe. Ukojenie płynące z tej wyjątkowej modlitwy zagości na ulicach małopolskich miast, dając radość i nadzieję wiernym Kościoła Katolickiego.