Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie: Czy wszystko może się zmienić?

2021-11-23 00:00:00
Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie: Czy wszystko może się zmienić?

„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.

 

Rozpoczęcie 17 października br. we wszystkich diecezjach na świecie synodu, który ma trwać aż do października 2023 roku stawia członków Kościoła Rzymskiego przed refleksją o to, dokąd zaprowadzi nas „droga synodalna”, wzorowana na „niemieckiej drodze synodalnej”. Powtórzenie błędów, jakie przyniosła „droga synodalna” za Odrą, jest wywołuje realną obawę wśród wiernych naszej wspólnoty i wymaga od nas dużego zaangażowania w proces synodalny w Polsce.

Poszerzeniu naszej wiedzy służyć będzie prelekcja i dyskusja, jaką poprowadzi red. Paweł Chmielewski w Klubie „Polonia Christiana” w Szczecinie. Redaktor Chmielewski dał się poznać czytelnikom mediów wydawanych przez Stowarzyszeni Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenia „Polonia Christiana” jako znawca i uważny obserwator m.in. tego, co dokonało się i nadal dokonuje w Kościele Katolickim w Niemczech.

 

Na portalu Stowarzyszenia „Polonia Christiana” przypomniano niedawno jegoopinię o stanie, w jakim znalazł się Kościół za Odrą: Niemieccy biskupi i świecy postąpili kilka kroków do przodu na swojej Drodze Synodalnej. Powołując się na wolność debaty, której ma oczekiwać Watykan, mówią o likwidacji kapłaństwa, poddaniu biskupów kontroli świeckich i uznaniu wszystkich czynności seksualnych za moralnie dopuszczalne. Opór jest niewielki; większość dąży zdecydowanie w tym samym kierunku – pisał niedawno Paweł Chmielewski na łamach portalu PCh24.pl.

 

Czy lokalne Kościoły, które weszły na „drogę synodalną”, powtórzą błędy niemieckich wspólnot? Warto się zastanowić nad tym co nas czeka w najbliższym czasie i poszukać odpowiedzi na problem określony w temacie szczecińskiego spotkania Klubu „Polonia Christiana”: „Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić.”

 

Wiemy bowiem, że w doczesnym życiu to my powinniśmy zmieniać się na lepsze, podążając za naszym Nauczycielem i trwając przy wartościach, które są określone w nauce Kościoła.

 

Przed spotkaniem z red. Pawłem Chmielewskim warto przytoczyć jeszcze kilka zdań, jakimi opisał on dyskusję wobec ograniczeń wprowadzonych wobec Mszy Trydenckiej:

II Sobór Watykański niewątpliwie chciał reformy liturgii. W konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum concilium Ojcowie Soborowi napisali to bardzo jasno. Oczekiwali zmian, ale z zachowaniem języka łacińskiego, śpiewu gregoriańskiego i tak dalej. Tymczasem reforma posoborowa usunęła łacinę i śpiew gregoriański. Zmarginalizowano Kanon Rzymski, opracowując modlitwy eucharystyczne; wprowadzono celebrację ad populum w całej mszy. Ojcowie Soborowi w ogóle tego nie przewidywali. Słowem, reforma posoborowa jest tylko w luźny sposób zakorzeniona w samym Soborze, a w wielu punktach wprost mu przeczy. Poszczególne decyzje podejmowane przez komisję przygotowującą reformę nie mają ścisłego związku z tekstem Sacrosanctum concilium.

 

Zagadnień, o których można porozmawiać z red. Pawłem Chemielewskim jest wiele, Warto więc skorzystać z jego obecności w Szczecinie i wziąć osobisty udział w dyskusji. Zachęcamy Państwa do zaproszenia na to spotkanie znajomych, którym na sercu leży przyszłość Kościoła.

 

Zapamiętajmy – spotkanie z red. Chmielewskim już w najbliższy czwartek, 25 listopada. Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie zaprasza na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.