Konferencja "Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?"

Przedstawiamy Państwu zapis konferencji specjalnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, zatytułowanej "Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?". Konferencja odbyła się w czerwcu 2022 r. i w dużej mierze stanowiła ocenę fazy diecezjalnej Synodu, jak również niezwykle trafną prognozę tego, co miało się wydarzyć w kolejnych miesiącach na szczeblu konferencji episkopatów.

W naszej dyskusji udział wzięli: ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, red. Paweł Chmielewski, red. Łukasz Karpiel. Nie brakowało w niej nawiązań do publikacji naszego Stowarzyszenia nt. Synodu. Dlatego też przypominamy, iż rzeczony e-book "Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?" można bezpłatnie pobrać pod tym linkiem:

https://www.piotrskarga.pl/synod-w-polsce-i-droga-synodalna---wazna-broszura-stowarzyszenia-ks--piotra-skargi,15711,i.html?yt

Warto przywołać szczególnie dwie wypowiedzi, które padły z ust prelegentów niniejszej konferencji. W odpowiedzi na pytanie o ocenę propozycji synodalnych zgłoszonych przez episkopaty francuski, niemiecki i holenderski, ks. prof. Paweł Bortkiewicz powiedział:

To może zabrzmi bardzo mocno czy drastycznie, ale ośmielę się tak stwierdzić: kościoły, które odrzucają prawdę stworzenia człowieka mężczyzną i kobietą; które odrzucają ustanowienie aktem stwórczym małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny; kościoły, które odrzucają sam fakt swojej własnej tożsamości i istnienia z woli samego Jezusa Chrystusa i z mocy Eucharystii, którą Chrystus sprawuje, a twierdzą, że sensem istnienia Kościoła jest wola wiernych - to już nie są kościoły katolickie.

Uderza się w wielkie dzwony w związku z nadużyciami seksualnymi w Kościele. Ale przecież te nadużycia płyną dokładnie z tego, co się postuluje w tej zreformowanej etyce seksualnej. Grzechy nadużyć seksualnych w Kościele wynikają z podporządkowania tych zachowań doznaniom hedonistycznym, zaspokajanym kosztem godności drugiego człowieka, a przecież to się właśnie postuluje w normach tej zreformowanej etyki seksualnej.

Z kolei red. Paweł Chmielewski w ten sposób antycypował dalszy przebieg wypadków. Mowa o dokumentach podsumowujących prace synodalne na szczeblu poszczególnych episkopatów. Dokumentach, które mają dalej stać się podstawą do prac na etapie kontynentalnym Synodu:

Na debacie globalnej, w kolejnej fazie Synodu, zobaczymy, że mamy rewolucyjny dokument z Europy, rewolucyjny dokument z Ameryki Łacińskiej, częściowo rewolucyjny z Ameryki Północnej, częściowo "wsteczny", czyli po prostu konserwatywny z Afryki, no i Azja, która będzie podzielona w tej sprawie. Podsumowując, można być co do tego absolutnie przekonanym, że ten głos kontynentalny ze wszystkich kontynentów będzie wspierał Rewolucję. Polska w tych warunkach będzie częścią tego wsparcia dla głosów rewolucyjnych, także z uwagi na to, że niestety polscy biskupi trochę zawiedli. Nie zaangażowali się w przestrzeganie wiernych przed tymi wszystkim zagrożeniami. Tutaj było ogromne zaskoczenie i nikt nic nie wiedział - co z tą synodalnością zrobić, jak przeprowadzić ten proces. My w Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi potrafiliśmy opublikować obszerną broszurę na ten temat i zrobić wiele innych materiałów, zanim jeszcze biskupi w ogóle wiedzieli, że taka synodalność istnieje. Tutaj pewna marginalizacja polskiego Kościoła i odcięcie od ogólnoświatowej debaty dało się we znaki.


PiotrSkarga.pl

Czy na początku XXI wieku spodziewaliśmy się, że imię Mohammed będzie jednym z popularniejszych imion w Europie, albo że co czwarty mieszkaniec Gdańska i jeden z trzech Rzeszowa będzie Ukraińcem? O problemie migracji w Europie mówił redaktor Bogdan Dobosz w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w końcu stycznia 2023 roku.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Prezesa SKCh im. Ks. Piotra Skargi Sławomira Olejniczaka, który podsumował dotychczasowe starania naszego środowiska o wprowadzenie do debaty wokół Synodu o synodalności mocnego, katolickiego głosu wiernych przywiązanych do Tradycji i Magisterium Kościoła Katolickiego. Choć sam Synod jeszcze trwa, to jednak jego dwie pierwsze fazy – diecezjalna i krajowa – dobitnie zobrazowały kryzys społecznej recepcji Kościoła. W tym chaosie pojęć, postulatów i problemów nasz głos zdołał się przebić i zyskać zainteresowanie niemałej liczby katolików.
Szczelnie wypełniona sala konferencyjna krakowskiego hotelu INX Design oraz kilka tysięcy osób oglądających na żywo - odcinek specjalny programu "Prawy Prosty Plus" przykuł uwagę dużego grona odbiorców. Nie może to dziwić, wszak goście red. Łukasza Karpiela wytoczyli najcięższe działa wobec bieżącej i przyszłej agendy Rewolucji, realizowanej z coraz większym zapałem także i w Polsce.
Tam trzeba być! Już w czwartek 19 stycznia 2023 r. odbędzie się specjalne wydanie programu publicystycznego "Prawy Prosty Plus". Już sam tytuł odcinka - „Zaraza, wojna i… Co przyniesie rok 2023?” - wskazuje, że będzie to niezwykle ciekawe spotkanie, w którym na żywo będzie można wysłuchać stałych gości programu: red. Witolda Gadowskiego i red. Łukasza Warzechy.
Dlaczego Matka Boża objawiła się w dalekiej Japonii? To jest wielka lekcja dla nas i naszego czasu. Ten ogień to może być metaforyczne piekło, które na nas czeka. Bóg nikogo na piekło nie skazuje, ale to człowiek samo może się na nie skazać. Warto o tym pamiętać, przyglądając się nowym trendom cywilizacyjnym - mówił red. Jerzy Wolak, autor wyjątkowej książki o objawienia w Akita podczas spotkania Klubu "Polonia Christiana" w Krakowie. Zapraszamy do obejrzenia całości wystąpienia.