Kościół pożegnał papieża Benedykta XVI

2023-01-06 00:00:00
Kościół pożegnał papieża Benedykta XVI

- Widziałem i widzę, jak z plątaniny hipotez wyłoniła się i na nowo wyłania racjonalność wiary. Jezus Chrystus jest naprawdę Drogą, Prawdą i Życiem – a Kościół, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, jest naprawdę Jego Ciałem – przekazał papież Benedykt XVI w swoim testamencie duchowym, opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

 

Uroczystości pogrzebowe w czwartek 5 stycznia poprzedził obrzęd zamknięcia trumny o godz. 7.00 rano w bazylice św. Piotra. W tej części pożegnania papieża Benedykta XVI wzięli udział m.in. mistrz ceremonii papieskich, prałat Diego Ravelli, kamerling Kościoła, kard. Kevin Farrell, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra, kard. Mauro Gambetti oraz kilku kardynałów i abp Georg Gänswein – prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI.

 

Trumnę z ciałem Benedykta XVI wniesiono w procesji na plac św. Piotra przed godziną 9.00 rano. Ciało papieża – emeryta, spoczywające w cyprysowej trumnie, złożono przed ołtarzem, na co wierni zgromadzeni na placu św. Piotra zareagowali oklaskami. Następnie odmówiono modlitwę różańcową, podczas której rozważano „tajemnice bolesne”. Podczas Mszy św. pogrzebowej papież Franciszek poprowadził Liturgię Słowa, a Liturgię Eucharystyczną kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego.

 

- To właśnie wierny Lud Boży, który zgromadzony towarzyszy i powierza życie tego, który był jego pasterzem. Jak kobiety z Ewangelii przy grobie, jesteśmy tutaj z wonnościami wdzięczności i namaszczeniem nadziei, aby jeszcze raz okazać mu miłość, która nie ginie; chcemy to uczynić z tym samym namaszczeniem, mądrością, łagodnością i oddaniem, jakimi potrafił obdarowywać przez lata. Chcemy wspólnie powiedzieć: „Ojcze, w Twoje ręce powierzamy jego ducha”. Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! – tymi słowami papież Franciszek zakończył homilię wygłoszoną na Mszy św. pogrzebowej papieża seniora Benedykta XVI.

 

W pogrzebie pod przewodnictwem papieża Franciszka wzięło udział 120 kardynałów, ok. 400 biskupów i 3700 kapłanów z całego świata. Na plac św. Piotra w Watykanie przybyło też sto tysięcy wiernych, którzy chcieli pożegnać Benedykta XVI. Na uroczystość pożegnania papieża Benedykta XVI przybyli ponadto przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich oraz przywódcy polityczni i przedstawiciele władz państwowych.

Po zakończeniu oficjalnych pogrzebowych w Watykanie trumnę z ciałem Ojca Świętego Benedykta XVI złożono w Grotach Watykańskich.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.