Kościół w epoce „postchrześcijaństwa”? Ciekawa debata z udziałem red. Krystiana Kratiuka

2022-09-01 00:00:00
Kościół w epoce „postchrześcijaństwa”? Ciekawa debata z udziałem red. Krystiana Kratiuka

W ostatnim dniu sierpnia 2022 r. redaktor naczelny portalu PCh24.pl Krystian Kratiuk wziął udział w debacie Klubu Jagiellońskiego zatytułowanej „Jakiego Kościoła potrzebujemy? Katolicy w epoce postchrześcijaństwa”. Padło w niej wiele interesujących tez, opinii i wniosków. Zachęcamy do zapoznania się z krótką relacją z tego wydarzenia.

Debatę zorganizował Klub Jagielloński we współpracy z magazynem Kontra. Wydarzenie poprowadził red. Konstanty Pilawa z redakcji czasopisma „Pressje”. Uczestnikami debaty byli: dr Marcin Kędzierski z Klubu Jagiellońskiego, red. Jan Maciejewski z redakcji magazynu „Kontra” (publikujący także w tygodniku „Plus Minus”) oraz świetne znany naszym Darczyńcom i Czytelnikom red. Krystian Kratiuk – szef portalu PCh24.pl i telewizji internetowej PCh24TV.

Spotkanie odbyło się 31 sierpnia w krakowskiej siedzibie Klubu Jagiellońskiego, zlokalizowanej przy Rynku Głównym. Całość transmitowano online w kanałach społecznościowych.

Prowadzący debatę Konstanty Pilawa dzielił głos pomiędzy dyskutantów, a także przedstawiał własne hipotezy i poglądy na obecną sytuację Kościoła Powszechnego, ze szczególnym uwzględnieniem obecnego etapu Synodu o synodalności, współczesnych ocen i wizji kapłaństwa oraz roli świeckich w Kościele.

W opinii red. Jana Maciejewskiego, dyskusja na poważne problemy Kościoła często ulega zniekształceniu lub spłyceniu, czego przykładem jest kwestia celibatu. „Zawsze w historii występowała zasada: jeśli jest ofiara, musi być celibat. Chrześcijaństwo wręcz zradykalizowało to podejście, już od IV wieku wskazując na potrzebę celibatu. Oczywiście, później w dziejach Kościoła tę zasadę wielokrotnie podważano, ale to dla tych kilku sekund przy ołtarzu, kiedy dokonuje się Przeistoczenie, kapłani poświęcają swoje życie” – mówił red. Maciejewski.

W wypowiedziach dra Kędzierskiego często przebrzmiewał normatywny ton określonej wizji Kościoła, bardziej kojarzonej z katolicką lewicą niż nurtami konserwatywnymi bądź tradycjonalistycznymi. „Bliska jest mi ekumeniczna wizja Kościoła jako kościoła powszechnego, który jest nie tylko katolicki. Z tym wiąże się przekonanie, że Duch Święty może do nas mówić także przez ludzi niewierzących, czy zdeklarowanych grzeszników” – podnosił przedstawiciel Klubu Jagiellońskiego.

W kwestii wizji kapłaństwa wypowiedź dra Kędzierskiego cechował duży sceptycyzm, co do możliwości przeorientowania pozycji kapłanów na kojarzoną bardziej z autorytetem i wzorcem zachowania. „Dla mnie ważniejszym od kapłana wzorcem są małżonkowie z wieloletnim stażem, bo to oni przez swoje długie życie pokazali, że poznali Jezusa” – mówił.

Red. Krystian Kratiuk polemicznie odpowiadał dr. Marcinowi Kędzierskiemu, czy to w kwestii wizji kapłaństwa, czy też oceny dotychczasowych etapów Synodu o synodalności. „Idziemy w kierunku odrzucenia resztek autorytetu kapłana. Tymczasem, to, co wyłania się z syntezy synodalnej polskiego Episkopatu, to pragnienie kapłaństwa jako autorytetu, wzoru, przewodnika dla wiernych. Polacy chcą być prowadzeni i w dobie odrzucenia niemal na całym świecie kategorii autorytetu właśnie tego im brakuje. To mnie urzekło w tej syntezie” – mówił redaktor naczelny portalu PCh24.pl.

Nasz przedstawiciel zwrócił również uwagę na niewykorzystaną szansę, jaką Synod o synodalności stwarzał dla rozstrzygnięcia kluczowych doktrynalnych sporów wewnątrz katolickiej wspólnoty. „Nie wzięliśmy udziału w debacie, którą wiele episkopatów na Zachodzie już prowadzi – czym ma być Kościół wobec świata. To m.in. cztery obszary niemieckiej drogi synodalnej, która rozlała się na całą zachodnią Europę. Mówimy tu o kapłaństwie kobiet, o którym cały czas dyskutują katolicy na Zachodzie. Mówimy o homoseksualizmie i związkach jednopłciowych. W Polsce też są takie związki i coraz bardziej nachalnie się je promuje. Polscy katolicy absolutnie się tym nie zajęli, żaden biskup w syntezie diecezjalnej nie pochylił się nad tym, a w syntezie syntez nie wspomniano o tym w ogóle” – zauważył red. Kratiuk.

 

PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.