Kowalski zachwycił i przeniósł w przeszłość

2012-05-30 00:00:00
Kowalski zachwycił i przeniósł w przeszłość

28 maja w toruńskim Dworze Artusa, w ramach regularnego już cyklu organizowanego przez Klub Polonia Christiana oraz Korporację Akademicką Kujawja, odbyło się spotkanie z Jackiem Kowalskim - poetą, pieśniarzem oraz miłośnikiem kultury staropolskiej. Licznie przybyli torunianie mogli wysłuchać wykładu półśpiewnego o temacie przewodnim: "Sarmacja, sarmatyzm, Polska - stereotypy i rzeczywistość".



Mistrz Kowalski jak zwykle nie zawiódł - zebrani goście zostali uraczeni wieloma ciekawymi opowieściami z czasów szlacheckich, tak poważnymi , o charakterze ściśle naukowym, jak i bardziej humorystycznymi, anegdotami, które oddając ducha tamtych świetnych czasów bawią do łez. Całość, jak na wykład półśpiewny przystało, okraszona została przeplatającymi prelekcję blokami wokalno-muzycznymi, w których usłyszeć można było pieśni Jacka Kowalskiego zarówno te dobrze już znane, jak i pochodzące z najnowszej płyty "Blokomachia".



Dopisała również toruńska publiczność, przybywając w liczbie, która przerosła wstępne szacunki organizatorów. Zważywszy przy tym na fakt, iż bez parokrotnego uczynienia zadość żądaniom bisów, Artysta Torunia nie miałby szans opuścić, uznać należy, iż spotkanie udało się wyśmienicie.








Karol Kapica
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.