Kropiwnicki: mamy zamiar zebrać ponad milion podpisów
2009-01-14 00:00:00

Zebranie ponad miliona podpisów pod projektem ustawy o przywróceniu dnia wolnego w święto Trzech Króli zapowiedział Jerzy Kropiwnicki. Podczas spotkania z dziennikarzami, 13 stycznia w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, prezydent Łodzi powiedział, że dziwi się zachowaniu polityków, którzy już raz odrzucili podobny projekt ustawy. – Okazuje się, że o rzeczy ważne trzeba powalczyć trochę dłużej – podkreślił przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
Jerzy Kropiwnicki wziął udział w Warszawie w spotkaniu opłatkowym z prezydentami i burmistrzami miast papieskich. Jak podkreślił jest to grono najlepiej poinformowane jeśli chodzi o inicjatywę o przywróceniu dnia wolnego w święto Trzech Króli. – Temat pojawiał się w gronie prezydentów i burmistrzów miasta papieskich i grono to było pierwszym, które o całej inicjatywie rok temu zostało poinformowane – powiedział Kropiwnicki.
– Dziwię się, jakie są w tym względzie zachowania polityków – podkreślił prezydent Łodzi. 17 października Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił – głosami posłów Platformy Obywatelskiej – obywatelski projekt ustawy o przywróceniu dnia wolnego w uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia).
Przewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przyznał, że nie przekonują go argumenty ekonomiczne, które przywołują przeciwnicy ustawy. – W wieku XIX liczyło się co kto może wyprodukować. Dzisiaj liczy się natomiast przede wszystkim to co kto może sprzedać. Nikt mnie nie potrafi przekonać, że święta są pod tym względem problemem, jeżeli chodzi o stymulowanie wielkości obrotów i pobudzania do działania całych obszarów gospodarki, które nabierają coraz większego znaczenia w sferze usług i handlu – mówił.
6 stycznia przedstawiciele Komitetu ponownie pojawili się u Marszałka Sejmu z nowym projektem ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli oraz wymaganym uzasadnieniem. Na początek zebrano 30 tys. podpisów ale Marszałkowi przedstawiono jedynie 7 tys. już zweryfikowanych, choć wymóg formalny to zaledwie tysiąc podpisów. Kancelaria Sejmu ma jeszcze tydzień na analizę projektu pod względem formalnym. Po tym terminie Marszałek musi podjąć decyzję o zarejestrowaniu inicjatywy albo zwróceniu się o usunięcie ewentualnych braków.
– Potrzebne będzie nam 93 tys. podpisów. Mamy zamiar zebrać co najmniej milion – podkreślił Kropiwnicki. Jak wyjaśnił w „demokratycznym kraju posłowie muszą się liczyć z tym jaka jest wola społeczna”. Przypomniał również, iż poprzednio do Sejmu trafiło ponad 530 tys. podpisów. Po terminie do siedziby Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w wyniku strajku poczty, dotarło jeszcze ponad 150 tys. kolejnych, ale było za późno na przekazanie ich do Kancelarii Sejmu.
– Tym razem chcemy osiągnąć ponad milion podpisów, które wręczymy Marszałkowi – powtórzył Kropiwnicki. – Sądzę, że dla wielu posłów, którzy porównają ilu ludzi bierze udział w głosowaniach i co to znaczy milion osób opowiadających się za jakąś sprawą, będzie to silny argument – dodał. Przestrzegał jednocześnie, iż „poseł musi pamiętać o tym, że co jakiś czas musi się zwracać do wyborców z prośbą o poparcie”. Prezydent Łodzi zwrócił jednak uwagę, że nie chciałby, by kwestia przywrócenia dnia wolnego nabrała wymiaru sporu, w którym obie strony tak dalece się zaatakują, że trudno im będzie rozmawiać.
Podczas poprzedniej próby przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu w pierwszym czytaniu złożyła Platforma Obywatelska. Poparło go 207 posłów, przeciw było 186, a wstrzymało się 2.
Źródło: KAI
Zostań Przyjacielem „Przymierza z Maryją”. Pomóż nam w rozwoju naszego pisma, aby stając się coraz bardziej atrakcyjne treściowo i wizualnie, przyciągało do Matki Bożej kolejnych naszych bliźnich. Już teraz zapoznaj się z misją i przywilejami naszej wspólnoty.
- Postaraj się o wybicie medalika według tego wzoru. Wszyscy, którzy będą go nosili, dostąpią wielkich łask, szczególnie jeśli będą go nosili na szyi. Łaski będą obfite dla tych, którzy nosić go będą z ufnością – usłyszała od Matki Bożej podczas objawienia św. Katarzyna Laboure 27 listopada 1830 roku. Dziś i Ty możesz otrzymać Cudowny Medalik i dostąpić wszelkich łask obiecanych przez Maryję. Wystarczy, że klikniesz w link i wypełnisz krótki formularz.
Czy wierzysz w swojego Anioła Stróża? Co odpowiesz na to proste przecież pytanie? Będziesz się zastanawiał? Zaprzeczysz? A może, bo tak wypada, wciąż niepewnym jednak głosem stwierdzisz, że… oczywiście? A co odparł jeden z kleryków, zapytany w ten sposób przez św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo?
W pierwszy piątek miesiąca sierpnia o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
Na Jasnej Górze, przed obliczem Matki Bożej, dwaj polscy hierarchowie – ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Antoni Długosz – odważyli się powiedzieć prawdę: o zagrożeniach ideologii, polityki bez wartości, migracji niszczącej Europę.