Kryzys cywilizacji - co dalej?

2006-02-20
Kryzys cywilizacji - co dalej?

"Schyłek Cywilizacji Zachodniej i nadzieje na przyszłość"- to tytuł sympozjum jakie już po raz drugi zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

W połowie lutego w zabytkowych wnętrzach pałacu-sanktuarium, miejscu narodzin św. Jacka Odrowąża w Kamieniu Śląskim, spotkali się prelegenci i słuchacze z Polski, Francji i Białorusi. Pośród prelegentów swoje referaty wygłosili m.in.: ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ, Nelson Fragelli prezes francuskiego stowarzyszenia antyaborcyjnego Droit de Naitre (Prawo do Narodzin), Arkadiusz Robaczewski dyrektor Instytutu Edukacji Narodowej, dr Roman Konik (Uniwersytet Wrocławski), Radosław Brzózka (IEN), dr Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).

W trakcie trzydniowego spotkania jego uczestnicy zastanawiali się m.in. nad znaczeniem sztuki, zwyczajów i stylów w procesie Rewolucji i Kontrrewolucji, o czym mówił Nelson Fragelli. Ks. prof. Tadeusz Ślipko przypomniał zasadnicze kwestie związane z prawem własności w etyce chrześcijańskiej i jego błędnych interpretacjach w socjalizmie i liberalizmie. Dr Roman Konik w wykładzie "Czarna apokalipsa czyli kłamstwo dekolonizacji" demaskował obłudę dzisiejszego świata w relacjach z krajami afrykańskimi i cichą zgodę Zachodu na barbarzyńskie relacje panujące na tym kontynencie.

O integralnej koncepcji człowieka jako podstawie państwa dobrego i sprawiedliwego mówił Arkadiusz Robaczewski, zaś o kryzysie elit intelektualnych i ich udziale w kryzysie Cywilizacji Zachodniej - Radosław Brzózka (Instytut Edukacji Narodowej). Nad możliwymi wariantami i przyszłością Unii Europejskiej zastanawiał się w trakcie swojej prelekcji dr Mieczysław Ryba. Na koniec Piotr Dőerre (SKCh) w wykładzie na temat upadku Cesarstwa postawił prowokacyjne pytania o możliwe analogie między upadkiem Imperium Rzymskiego a czasami współczesnymi.

Ski
Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.