Ks. prof. Sobański o polemice wokół ocen z religii

2007-08-20 00:00:00


Trudno powiedzieć, aby stopień z religii na świadectwie szkolnym wykraczał przeciwko jakiemukolwiek artykułowi Konstytucji. To jest absurd - uważa ks. prof. Remigiusz Sobański, odnosząc się do zapowiedzianego przez ministra edukacji Ryszarda Legutkę sprawdzenia, czy wliczanie ocen z religii do średniej na świadectwach szkolnych jest zgodne z Konstytucją – informuje KAI.


We wtorkowej wypowiedzi dla "Faktu" nowy minister edukacji narodowej Ryszard Legutko zapowiedział, że rozporządzenie prawdopodobnie będzie musiało być zawieszone. – Trzeba sprawdzić, czy to rozwiązanie jest zgodne z Konstytucją - zaznaczył Legutko.


Ks. prof. Sobański, wybitny znawca prawa kanonicznego, w rozmowie z KAI nazwał "absurdem" chęć wyjaśnienia, czy rozporządzenie o wliczaniu ocen z religii do średniej na świadectwach wydane przez poprzedniego ministra edukacji narodowej Romana Giertycha, jest zgodne z Konstytucją. - Trudno powiedzieć, aby stopień z religii na świadectwie szkolnym wykraczał przeciwko jakiemukolwiek artykułowi Konstytucji. To jest absurd. Konstytucja tego rodzaju szczegółem się nie zajmuje. Natomiast są w niej ogólne ustalenia, tyczące się stosunku Kościół-państwo i one są konkretyzowane we wzajemnych relacjach, po pierwsze na forum Komisji Konkordatowej, a w tym przypadku także na forum Komisji Wspólnej. Taki jest prawny punkt odniesienia - powiedział ks. prof. Sobański.


Jak zaznaczył, wliczanie stopnia z religii do średniej ocen na świadectwach szkolnych, to kwestia relacji państwo-Kościół, wzajemnych ustaleń tych dwóch podmiotów. - Religia jest w szkole nauczana i w tym momencie podpada pod kompetencje jednego i drugiego obiegu prawnego - powiedział ks. prof. Sobański.


W sobotę wieczorem Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że ocena z religii będzie wliczana do średniej ocen na świadectwach szkolnych. Jest to odpowiedź na dyskusję, jaką wywołała decyzja ministra Legutki.


Decyzję o wliczaniu stopnia z religii w średnią ocen uczniów podjął poprzedni minister edukacji, Roman Giertych. 13 lipca br. podpisał on rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z 30 kwietnia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych.


Według tego rozporządzenia stopnie z religii, etyki lub innych dodatkowych zajęć edukacyjnych będą wliczane do średniej ocen. "Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię albo etykę, do średniej ocen, o której mowa w ust. 4 wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć" - głosi rozporządzenie. Wchodzi ono w życie od nowego roku szkolnego - 1 września br.


Za wliczeniem ocen z religii do średniej opowiada się cały Episkopat. Podczas ubiegłorocznych rozmów Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu biskupi opowiedzieli się też za wprowadzeniem obowiązkowego nauczania religii lub etyki, przy jednoczesnym wycofaniu obecnie istniejącej możliwości nieuczęszczania przez ucznia na żaden z tych przedmiotów.


KAI
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!