Kuba: Kościół zaapelował do komunistów o zmiany

2011-12-14 00:00:00
Kuba: Kościół zaapelował do komunistów o zmiany


Kościół na Kubie zaapelował do władz o zmiany polityczne w kraju. Orlando Márquez, rzecznik episkopatu, a zarazem redaktor naczelny miesięcznika archidiecezji hawańskiej, stwierdził że rządzącej w kraju partii komunistycznej „brakuje wizji przyszłości, ducha średnio- i długoterminowego planowania”. Odniósł się w ten sposób do dokumentu przygotowawczego na zjazd kubańskich komunistów, który ma się odbyć w styczniu przyszłego roku.

Zawarte tam tezy przypominają raczej „przyklejanie plastrów na problemy codzienności, niż odpowiedź na wymogi zmieniającego się społeczeństwa, które szuka punktu oparcia na przyszłość, rysującą się nader niepewnie” – czytamy w „Palabra Nueva”. Rzecznik kubańskiego episkopatu uważa, że powinno się podjąć „cywilizowaną drogę pokoju, sprawiedliwego prawa, zgody i narodowej solidarności”, poczynając od uniezależnienia się obywateli od państwa, choć bez tracenia z nim związku.

Źródło: Radio Watykańskie

„Jeśli upokorzy się mój lud, nad którym zostało wezwane moje Imię, i będą błagać, i będą szukać mego imienia, i odwrócą się od swoich złych dróg, ja im wybaczę, a kraj ich ocalę.” 2 Krn 7,14 Tymi słowami Pan Prezydent Elekt Karol Nawrocki rozpoczął swoje przemówienie po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów na Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polski w 2025 roku.
Coraz wyższe ceny energii i paliw. Nowe podatki i opłaty oraz restrykcje i wymogi wymierzone we właścicieli domów czy mieszkań, przedsiębiorców, kierowców, rolników... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię i co w związku z „ekologiczną” polityką Unii Europejskiej czeka nas w najbliższych latach? Opowiedzą o tym nasi eksperci w stolicy Dolnego Śląska, już we wtorek 17 czerwca.
Rozmowa z Dariuszem Walusiakiem, reżyserem filmowym, członkiem komitetu organizacyjnego Narodowego Orszaku Chrystusa Króla. Orszak rozpocznie Msza Święta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, o godz. 12.00, skąd z modlitwą ulicami Krakowa przejdziemy na Wawel. W archikatedrze wawelskiej będziemy adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wspiera organizację Narodowego Orszaku Chrystusa Króla.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 6 czerwca 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
W czwartek 5 czerwca w Poznaniu organizowane jest spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, poświęcone tematowi obrony polskiej szkoły przed jej dalszą degradacją. Niebezpieczne pomysły Ministerstwa Edukacji Narodowej zagrażają normalnemu edukowaniu młodych ludzi w oparciu o tradycyjne wartości. Temat poznańskiego wykładu i dyskusji z udziałem Zdzisławy Piaseckiej ze „Stowarzyszania Nauczyciele dla wolności” brzmi „Edukacja zdrowotna, rodzicu czy wiesz…?”.