Leszek Żebrowski w Warce
2013-01-21
W piątkowy wieczór  18. stycznia, w sali Centrum Sportu i Rekreacji w Warce odbyło się spotkanie z Leszkiem Żebrowskim. Znany polski pisarz i publicysta wygłosił wykład zatytułowany „Mity przeciwko Polsce”.

Żebrowski podkreślił, że w celu zakłamania rzeczywistości wytworzone zostały liczne mity dotyczące naszej historii i współczesności. Jak mówił, książka powstała po, to, aby je obalać. Podczas spotkania przedstawił wybrane przykłady  takich mitów. Jednym z pierwszych mitów III RP stał się mit prof. Leszka Balcerowicza wykreowanego na „zbawcę” polskiej gospodarki.

„Mówi się, że gdyby nie on, umarlibyśmy z głodu i nic by w Polsce nie było. Możemy jednak zauważyć, że są kraje, gdzie Balcerowicza nie było i to są dziś kraje liberalne. Mówi się, że Balcerowicz jest liberałem. A on przecież zaczynał swoją karierę w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR. Przez wiele lat publikował w zeszytach naukowych Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Zachęcam do poczytania jego tekstów z tamtego czasu i zobaczenia, jaki to był <liberalizm>. Taki <liberalizm>,  jak u towarzysza Minca” – dodał prelegent.

Po wystąpieniu prelegenta licznie zebrani słuchacze pytali o możliwe scenariusze rozwoju Polski, zastanawiali się nad drogą, jaką należy obrać, by uniknąć omawianej przez prelegenta ścieżki fałszywej mitologizacji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
Interesujący artykuł?