Strony Maryjne
 
Maryja Pasierbiecka – Matka Pocieszenia

Wkładając koronę na skronie Maryi, w Jej wizerunku pragniecie oddać cześć Dziewicy z Nazaretu oraz modlić się o jedność Europy nękanej konfliktami i doświadczającej tak wielu zagrożeń. Prosimy Matkę Bożą Pocieszenia, aby stała się dla każdego brata i siostry w wierze wzorem w codziennym zwyciężaniu zła dobrem – tak pisał bł. Jan Paweł II w swym przesłaniu do wiernych zgromadzonych na uroczystości koronacji wizerunku Maryi Pasierbieckiej w 1993 roku. W sierpniu minęło 20 lat od tego wydarzenia. Z tej też okazji dzięki uprzejmości Pana Stanisława Wcisło pragniemy przybliżyć Czytelnikom to niezwykłe sanktuarium maryjne.

 

Pasierbiec to niewielka wioska położona w Beskidzie Wyspowym, niedaleko Limanowej. Historia kultu maryjnego w tym miejscu związana jest z osobą Jana Matrasa, pochodzącego z położonej nieopodal Laskowej. Podczas wojen napoleońskich został on powołany do armii cesarskiej i wziął udział w wojnie austriacko‑francuskiej. W bitwie pod Rastatt w 1793 roku został ranny. Pozostawiony na polu walki na pewną śmierć zaczął gorliwie prosić Matkę Bożą o pomoc. Złożył ślub, że jeśli wyjdzie z tej opresji cało, postawi ku czci Maryi kaplicę.

 

Jan cudem ocalał, a swą obietnicę spełnił w 1822 roku, budując niewielką kamienną kaplicę w Pasierbcu. Dwa lata później została ona poświęcona, a w jej wnętrzu umieszczono obraz Matki Bożej Pocieszenia, ufundowany przez Matrasa. Od tego czasu przy kapliczce zaczęło koncentrować się życie religijne, a wieść o tutejszej Matce Pocieszenia niosła się coraz szerzej. Rzesze wiernych doświadczały tu nadzwyczajnych łask.

 

W latach 1973–1980 wzniesiono w Pasierbcu nową świątynię, do której przeniesiono cudowny obraz ze starej kaplicy. Długie lata kultu Matki Bożej Pasierbieckiej, pielgrzymki wiernych i świadectwa otrzymanych łask przyczyniły się do koronacji obrazu, która miała miejsce 29 sierpnia 1993 roku.


Dziś oddziaływanie pasierbieckiego sanktuarium sięga daleko poza granice regionu, obejmując swym zasięgiem całą diecezję tarnowską. Wierni odwiedzający tutejszą świątynię modlą się przed cudownym obrazem, ale także na dróżkach maryjnych, rozsianych po malowniczym pasierbieckim wzgórzu.

 

Warto przyjrzeć się obrazowi Matki Bożej z bliska, bo jest on niezwykły. Maryja została przedstawiona z lekko złożonymi rękoma, wskazującymi na serce, pod którym nosi nienarodzonego jeszcze Jezusa. Jest więc Matką Brzemienną. Z tego też powodu do Pasierbca licznie przybywają młodzi małżonkowie i rodzice, którzy w cudownym obrazie czczą patronkę macierzyństwa i rodzicielstwa.

 

DMB