Michigan (USA): bój o zakaz ”aborcji przez częściowe urodzenie”

2008-06-16 00:00:00

Gubernator stanu Michigan Jennifer Granholm zapowiedziała, że ponownie zawetuje ustawę, która nie pozwala na tzw. aborcję przez częściowe urodzenie. Nowe prawo zostało przyjęte zarówno przez stanową Izbę Reprezentantów, jak i Senat – informuje portal LifeSiteNews.com.

Zakaz został uchwalony w Senacie 22 stycznia br. w rocznicę skandalicznego orzeczenia Sądu Najwyższego, legalizującego aborcję w USA (w głośnej sprawie Roe przeciw Wade). Ustawa została następnie przesłana do izby niższej, gdzie spodziewano się, że zostanie szybko zaaprobowana. Jednak, przewodniczący komisji prawnej demokrata Paul Condino odmówił poddania jej pod głosowanie od razu. Dopiero pod koniec kwietnia ustawa trafiła pod obrady izby niższej. Została ona przyjęta zdecydowaną większością głosów 72 do 34. 

Poprzednie próby uchwalenia zakazu „aborcji przez częściowe urodzenie” były ciągle torpedowane albo przez sąd, albo przez gubernatora. W 2003 r. ustawę zawetowała gubernator Granholm. Z kolei zaś w 2007 r. sąd apelacyjny orzekł, że zakaz, wprowadzony przez ustawę Legal Birth Definition Act był niekonstytucyjny.

To orzeczenie pojawiło się po tym, jak 460 tys. mieszkańców tego stanu podpisało petycję, która pozwalała na odrzucenie weta gubernatora. W tym celu w 2004 r. organizacja katolicka Catholic Conference wespół z obrońcami życia z Michigan przeprowadziła wielką kampanię, w ramach której przekonywano mieszkańców do składania podpisów pod petycją na rzecz ustanowienia zakazu tej wyjątkowo bestialskiej formy aborcji.

Chociaż zebrano odpowiednią liczbę podpisów, by unieważnić weto gubernatora, tym razem sąd wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że zakaz jest zbyt szeroki i może być wykorzystywany do odmowy przeprowadzenia aborcji także innymi metodami. Zdaniem sędziów byłoby to „nieuzasadnione obciążenie” dla możliwości uzyskania przez kobietę dostępu do aborcji.

Najnowsza wersja ustawy zakazującej „aborcji przez częściowe urodzenie” zostanie przedłożona do podpisu pani gubernator w przyszłym tygodniu. Jeśli zostanie zawetowana - jak to zapowiedziała Granholm - wówczas ponownie wróci do parlamentu, gdzie dwie trzecie członków obu izb będą mogły odrzucić to weto. Projekt ustawy ma wystarczające wsparcie w Izbie Reprezentantów, ale nie w Senacie.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
Każdy ma prawo do życia! W dobie najniższego w historii poziomu dzietności w Polsce, konieczne jest głośne przypomnienie, że każde życie jest bezcenne i wymaga opieki, a samo rodzicielstwo promocji!
Modlitwa za zmarłych jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia, jaki może spełnić katolik. My – synowie i córki Mistycznego Ciała Chrystusa wierzymy, że dzięki naszej modlitwie dusze zmarłych doświadczają łaski życia wiecznego, a my sami umacniamy w sobie nadzieję na spotkanie z nimi w Niebie. Właśnie dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli na Zaduszki za naszych Przyjaciół, Współpracowników i Dobrodziejów.
– Ja jestem Matką dusz czyśćcowych. Moje modlitwy łagodzą czyśćcowe męki tych, którzy znosić je muszą. Jestem Matką pocieszenia dla dusz cierpiących, które na wezwanie mego imienia radują się jak chorzy, usłyszawszy słowa pocieszenia od lekarza – takie słowa usłyszała od Maryi podczas jednego z objawień św. Brygida Szwedzka.