Miłosierdzie Boże i ludzka wolna wola. Premiera filmu 21 czerwca w Warszawie

2022-06-07 00:00:00
Miłosierdzie Boże i ludzka wolna wola. Premiera filmu 21 czerwca w Warszawie

Miłosierdzie Boże i ludzka wolna wola. Premiera filmu 21 czerwca w Warszawie

 

- Miłosierdzie Boga przypomniane przez św. Faustynę nie jest nowością Ewangelii. To centralna prawda dobrej Nowiny, która głosi, że Bóg jest miłością – pisał na portalu Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Węgrzyniak. Jak dzisiaj pojmujemy Boże Miłosierdzie? Dlaczego nie można zapominać o realności kary piekła za grzechy popełnione w doczesnym świecie i instrumentalnie traktować Miłosierdzia? Na te i inne pytania łatwiej będzie uzyskać odpowiedź po obejrzeniu filmu pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu”, którego kinowa premiera odbędzie się 21 czerwca w Warszawie.

 

Najnowszy film produkcji Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu” to kompendium wiedzy na ważny dla każdego chrześcijanina temat – dobrodziejstwa Bożego Miłosierdzia oraz istnienia piekła jako jednego z miejsc, gdzie można trafić po zakończeniu życia na ziemi.

Radość z bycia chrześcijaninem wynika z nadziei na zbawienie i życie wieczne w bliskości Boga. Mądrość naszej wiary przejawia się jednak także w ostrzeżeniu przed uleganiem pokusom i skazaniem się na piekło po śmierci. Fałszywie przedstawiane przez część chrześcijan „Miłosierdzie Boże” bywa sprowadzane do czegoś co jest pewnikiem, czymś co się niemal każdemu należy. Taka zuchwałość skłania prowadzi do zrzucenia z siebie odpowiedzialności za grzechy popełniane w ziemskiej podróży przez życie.

 

Próby utożsamiania miłosierdzia z pobłażliwością są drogą w ślepy zaułek, drogą do zatracenia i potępienia. Człowiek wierzący nie może bowiem tłumaczyć i usprawiedliwiać swoich złych postępków tym, że Bóg w swoim miłosierdziu odpuści każdy grzech, także ten popełniany świadomie i z premedytacją.

Tymczasem prawda o Bożym Miłosierdziu jest inna – nie można go wykorzystywać do łudzenia się, że ochroni ono przed karą wieczną, karą piekielną. Na łaskę Bożego Miłosierdzia mogą liczyć wyłącznie ci, którzy szczerze się nawrócą i odejdą od grzechu, żyjąc zgodnie z przykazaniami Boskimi i nauką Kościoła.

- Choć Bóg jest miłosierny, to nie można z Jego dobrocią igrać. Nie wolno traktować jej jako zachęty do czynienia zła, gdyż świadczyłoby to o lekceważeniu Boga.  Zuchwałe grzeszenie w nadziei na miłosierdzie Boże to jeden z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu – pisał Marcin Jendrzejczak na łamach portalu PCh24.pl.

 

W właściwym zrozumieniu istoty Bożego Miłosierdzia pomoże film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, którego premiera odbędzie się 21 czerwca w warszawskim kinie „Luna”. Warto zachęcić rodzinę i znajomych do wzięcia udziału w tym pokazie tak, aby jak najwięcej katolików zobaczyło tę unikalną produkcję, dającą kompendium wiedzy, która pomoże w dyskusjach ze środowiskami negującymi prawdę o Bożym Miłosierdziu. W naszym filmie wystąpili m.in. znany kapłan i ceniony rekolekcjonista ks. Piotr Glas, katolicki publicysta Jan Pospieszalski oraz reżyser Marcin Kwaśny.

 

Bezpłatne wejściówki można już odbierać w kasie kina „Luna” przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 – 21.00, a w weekendy w godzinach 12.00 – 21.00.

Premiera filmu w kinie „Luna” już we wtorek 21 czerwca o godzinie 18.30; po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami i osobami występującymi w filmie.

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.