Miłosierdzie Boże i ludzka wolna wola. Premiera filmu 21 czerwca w Warszawie

2022-06-07 00:00:00
Miłosierdzie Boże i ludzka wolna wola. Premiera filmu 21 czerwca w Warszawie

Miłosierdzie Boże i ludzka wolna wola. Premiera filmu 21 czerwca w Warszawie

 

- Miłosierdzie Boga przypomniane przez św. Faustynę nie jest nowością Ewangelii. To centralna prawda dobrej Nowiny, która głosi, że Bóg jest miłością – pisał na portalu Archidiecezji Krakowskiej ks. Wojciech Węgrzyniak. Jak dzisiaj pojmujemy Boże Miłosierdzie? Dlaczego nie można zapominać o realności kary piekła za grzechy popełnione w doczesnym świecie i instrumentalnie traktować Miłosierdzia? Na te i inne pytania łatwiej będzie uzyskać odpowiedź po obejrzeniu filmu pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu”, którego kinowa premiera odbędzie się 21 czerwca w Warszawie.

 

Najnowszy film produkcji Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pt. „Miłosierdzie. O Łasce i potępieniu” to kompendium wiedzy na ważny dla każdego chrześcijanina temat – dobrodziejstwa Bożego Miłosierdzia oraz istnienia piekła jako jednego z miejsc, gdzie można trafić po zakończeniu życia na ziemi.

Radość z bycia chrześcijaninem wynika z nadziei na zbawienie i życie wieczne w bliskości Boga. Mądrość naszej wiary przejawia się jednak także w ostrzeżeniu przed uleganiem pokusom i skazaniem się na piekło po śmierci. Fałszywie przedstawiane przez część chrześcijan „Miłosierdzie Boże” bywa sprowadzane do czegoś co jest pewnikiem, czymś co się niemal każdemu należy. Taka zuchwałość skłania prowadzi do zrzucenia z siebie odpowiedzialności za grzechy popełniane w ziemskiej podróży przez życie.

 

Próby utożsamiania miłosierdzia z pobłażliwością są drogą w ślepy zaułek, drogą do zatracenia i potępienia. Człowiek wierzący nie może bowiem tłumaczyć i usprawiedliwiać swoich złych postępków tym, że Bóg w swoim miłosierdziu odpuści każdy grzech, także ten popełniany świadomie i z premedytacją.

Tymczasem prawda o Bożym Miłosierdziu jest inna – nie można go wykorzystywać do łudzenia się, że ochroni ono przed karą wieczną, karą piekielną. Na łaskę Bożego Miłosierdzia mogą liczyć wyłącznie ci, którzy szczerze się nawrócą i odejdą od grzechu, żyjąc zgodnie z przykazaniami Boskimi i nauką Kościoła.

- Choć Bóg jest miłosierny, to nie można z Jego dobrocią igrać. Nie wolno traktować jej jako zachęty do czynienia zła, gdyż świadczyłoby to o lekceważeniu Boga.  Zuchwałe grzeszenie w nadziei na miłosierdzie Boże to jeden z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu – pisał Marcin Jendrzejczak na łamach portalu PCh24.pl.

 

W właściwym zrozumieniu istoty Bożego Miłosierdzia pomoże film wyprodukowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, którego premiera odbędzie się 21 czerwca w warszawskim kinie „Luna”. Warto zachęcić rodzinę i znajomych do wzięcia udziału w tym pokazie tak, aby jak najwięcej katolików zobaczyło tę unikalną produkcję, dającą kompendium wiedzy, która pomoże w dyskusjach ze środowiskami negującymi prawdę o Bożym Miłosierdziu. W naszym filmie wystąpili m.in. znany kapłan i ceniony rekolekcjonista ks. Piotr Glas, katolicki publicysta Jan Pospieszalski oraz reżyser Marcin Kwaśny.

 

Bezpłatne wejściówki można już odbierać w kasie kina „Luna” przy ul. Marszałkowskiej 28 w Warszawie od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 – 21.00, a w weekendy w godzinach 12.00 – 21.00.

Premiera filmu w kinie „Luna” już we wtorek 21 czerwca o godzinie 18.30; po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami i osobami występującymi w filmie.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.