My chcemy Boga – polscy katolicy chcą zniesienia restrykcji w kościołach

2020-05-12 00:00:00
My chcemy Boga – polscy katolicy chcą zniesienia restrykcji w kościołach

Polscy katolicy poprzez serwis Protestuj.pl apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zniesienie restrykcji wobec wiernych, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwach. Petycję podpisało już blisko 30 tysięcy osób. To jednak nie koniec. Organizatorzy zaznaczają, że grono bardzo szybko się powiększa i już niedługo spodziewać możemy się dotarcia do kolejnej okrągłej liczby. Do protestu dołączyć można klikając w ten link.

 

Rząd, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, rozpoczął luzowanie obostrzeń, które wprowadził w związku z panującą praktycznie na całym świecie pandemią koronawirusa. Życie w Polsce powoli zaczyna wracać do normy. Obywatele mogą swobodniej się przemieszczać, uprawiać aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, udać się na zakupy do galerii handlowych, a już wkrótce otwarte zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i studia tatuażu.

Katolicy dostrzegają w planach rządu rażącą niesprawiedliwość. Nadal nie mogą w pełni uczestniczyć w celebracji niedzielnych mszy świętych. Absurdalne ograniczenie do jednej osoby znajdującej się na powierzchni piętnastu metrów kwadratowych sprawia, że w obrzędach brać udział może jedynie małe grono wiernych. Problem jest szczególnie widoczny na wsiach, gdzie kościoły są mniejsze, często jeden przypada na kilka miejscowości, a wiernych oczekujących na sakramenty niejednokrotnie jest więcej niż w ośrodkach miejskich.

Sygnatariusze petycji zainicjowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wskazują, że bezterminowe i arbitralne limity dotyczące ilości wiernych w świątyniach są sprzeczne z zasadą wolności religii gwarantowaną każdemu przez art. 53. ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także rażąco wykraczają poza zakres działań niezbędnych do podjęcia w ramach ochrony zdrowia i życia obywateli.

Pod petycją podpisało się już ponad 28 000 obywateli. Oni, podobnie jak arcybiskup Stanisław Gądecki, nie wyobrażają sobie, „by nowa normalność miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy Świętej i w innych obrzędach religijnych”.

Przypomnijmy, że obowiązkiem katolików jest przystąpienie do spowiedzi oraz komunii świętej w okresie Wielkanocy, który w tym roku trwać będzie do 7 czerwca. Wielu z nich czekało na tę chwilę do okresu Wielkiego Tygodnia. Na ten czas przypadły jednak najostrzejsze restrykcje, które związane były z początkowym stadium rozwoju pandemii. Tymczasem obecnie, gdy notowanych przypadków jest mniej, obywatele zaczynają dopominać się o swoje podstawowe prawa.

Efektem jest nieustannie powiększająca się liczba sygnatariuszy petycji do prezesa Rady Ministrów. Organizatorzy wierzą, że nacisk, który wywrą na rząd, który wiele razy odwoływał się do wartości katolickich, a wielu polityków mieni się członkami Kościoła, pozwoli w krótkim czasie zakończyć restrykcje i bez problemów przywrócić życie duchowe w naszym kraju.

Petycję można podpisać na stronie: Protestuj.pl.

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.