Nasz Klub w Warszawie zaprasza: o groźnych konsekwencjach wiary bez rozumu

2024-02-16 00:00:00
Nasz Klub w Warszawie zaprasza: o groźnych konsekwencjach wiary bez rozumu
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie powraca z kolejnym ciekawym wykładem. Zapraszamy na spotkanie z prof. Robertem Ptaszkiem (KUL), zatytułowane: „Fideizm. Groźne konsekwencje wiary bez rozumu”. Z wybitnym znawcą filozofii, wielokrotnym gościem naszych Klubów i konferencji spotkamy się - w nowej lokalizacji - już w środę 28 lutego.

Robert T. Ptaszek to profesor nauk humanistycznych, pracownik Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ukończył też Podyplomowe Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach programu Erasmus+ prowadził wykłady na wydziałach filozofii University of Malta (2016) i Universidad de Valladolid (2018).

Po ukończeniu studiów współpracował między innymi z Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej, Zakładem Badań Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz Ośrodkiem Realizacji Badań Socjologicznych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Należy do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Oceny Technologii oraz kilku innych towarzystw naukowych. Od 2016 r. jest też członkiem Komisji Bioetycznej przy Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Prelegent naszego najbliższego spotkania w Warszawie to autor oraz współredaktor 10 książek, a także ponad 150 artykułów naukowych, rozdziałów w monografiach i haseł encyklopedycznych. Jest też organizatorem i uczestnikiem licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych, na których wygłosił około 80 referatów. Główne kierunki jego badań to: filozofia religii, filozofia kultury i antropologia filozoficzna.

To właśnie obszar filozofii religii jest tym, wokół którego skupi się jego najbliższa prelekcja. Temat wykładu jest wciąż aktualny, budzący liczne wątpliwości co do postrzegania znaczeń i współzależności wiary i rozumu. Dzięki prof. Ptaszkowi możemy poznać główne kierunki krytyki fideizmu, jak też i rozpoznać, w jaki sposób katolik powinien używać rozumu i dlaczego nie może być fideistą.

Serdecznie zapraszamy już w środę 28 lutego 2024 r. do nowej lokalizacji - nasza sala konferencyjna, w której odbędzie się spotkanie Klubu „Polonia Christiana”, jest zlokalizowana na pierwszym piętrze lokalu nr 4 przy ul. Pięknej 28/34 w Warszawie. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18:00. Tradycyjnie wstęp wolny.

Prof. Ptaszek - Klub Polonia Christiana w Warszawie

piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.