Nie żyje kardynał Jorge Medina Estevez - wybitny głosiciel Wiary i patron Tradycji

2021-10-11 00:00:00
Nie żyje kardynał Jorge Medina Estevez - wybitny głosiciel Wiary i patron Tradycji
Dotarła do nas smutna wiadomość o odejściu do Domu Pana w dniu 3 października 2021 r. kardynała Jorge Mediny Estéveza. Przez dziesiątki lat dał się poznać jako niezłomny głosiciel Prawd Wiary i patron tradycyjnych inicjatyw katolickich. Był gościem konferencji i akademii współtworzonych przez SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Od 2007 roku emerytowany, rok później otrzymał godność kardynała prezbitera. W grudniu obchodziłby swoje 95. urodziny.

Kardynał w ciągu swojej długiej posługi piastował istotne funkcje, na czele ze stanowiskiem Prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zanim uzyskał tę godność, w grudniu 1984 r. został mianowany biskupem pomocniczym Rancagua, a w listopadzie 1987 r. - ordynariuszem tej diecezji. W czerwcu 1996 zrezygnował z rządów w diecezji i przeszedł do pracy w Kurii Rzymskiej. Został promowany do rangi arcybiskupa tytularnego i mianowany proprefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W dniu 21 lutego 1998 r. papież Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Świat poznał szerzej kard. Estéveza w 2005 roku, kiedy to ogłosił światu wybór kard. Jozepha Ratzingera na następcę Jana Pawła II.

Zmarły hierarcha na przestrzeni lat wielokrotnie mówił o tym, jak ważna jest aktywna posługa katolików świeckich. Był też aktywny intelektualnie, wydając książki i broszury. Swoje artykuły teologiczne publikował m.in. na łamach włoskiego magazynu Radici Cristiane oraz polskiego Polonia Christiana. 

Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.