Niemcy: dalszy spadek powołań kapłańskich

2009-05-06 00:00:00
Niemcy: dalszy spadek powołań kapłańskich

Coraz mniej młodych mężczyzn w Niemczech chce zostać księżmi katolickimi. Po raz pierwszy od 1962 r., od kiedy prowadzone są statystyki, liczba nowo wyświęconych księży w 2008 r. spadła poniżej stu - poinformowało Centrum Duszpasterstwa Powołaniowego we Fryburgu.

- To znaczny spadek - stwierdził kierujący Centrum Peter Birkhofer. Wskazał, iż nie spełniła się cicha nadzieja, że minione dwa lata stanowiły najgłębszy spadek liczby nowych księży i teraz zacznie się „odbijanie od dna”. W 2008 r. w 27 diecezjach niemieckich wyświęconych zostało tylko 93 nowych księży, podczas gdy jeszcze w 2007 r. było ich 110. Porównując te dane z okresem sprzed 10 i 20 lat widać, jak znaczne są różnice. W 1989 r. wyświęcono 297 nowych księży, a 10 lat później – 139.

Spadła również liczba mężczyzn wstępujących do seminariów duchownych: z 201 w 2007 do 179 w 2008 r. Ogółem w niemieckich seminariach studiuje obecnie 860 mężczyzn, a w 2007 r. było ich 891. – Nie spełniły się nadzieje, że po Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii w 2005 r. oraz w efekcie licznych inicjatyw podejmowanych przez poszczególne diecezje, wzrośnie liczba kandydatów do stanu duchownego - powiedział Birkhofer w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Jak zauważył, aktualne statystyki wykazują wprawdzie, że pozycja księdza cieszy się wielkim uznaniem w społeczeństwie, ale nie ma to większego wpływu na zwiększenie się liczby kandydatów do seminariów.

Kierownik centrum powołaniowego dodał, że zmniejszyła się też liczba kandydatów do życia zakonnego: z 69 osób w 2007 do 64 w 2008 r. Podczas gdy w 2007 r. święcenia kapłańskie przyjęło 38 zakonników, to w 2008 r. ich liczba zmniejszyła się o połowę - do 19.

Źródło: KAI
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!