Niemcy jako zagrożenie dla łacińskiej Europy – nasz Klub w Gorzowie Wlkp. zaprasza na spotkanie autorskie

2024-02-29 00:00:00
Niemcy jako zagrożenie dla łacińskiej Europy – nasz Klub w Gorzowie Wlkp. zaprasza na spotkanie autorskie

Klub „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim powraca do spotkań otwartych z udziałem znamienitych postaci ze świata nauki i kultury. Już w poniedziałek 4 marca naszym gościem będzie prof. Grzegorz Kucharczyk z niezwykle ciekawym wykładem na temat roli Niemiec w Europie.

Prof. Kucharczyk w swoim rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim wygłosi referat zatytułowany „Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy”. Problematyce Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiej polityki kulturowej i myśli politycznej XIX i XX wieku, profesor poświęcił istotną część swojego dorobku naukowego. Pośród licznej literatury jego autorstwa (w tym niedawno wydanych pozycji „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” oraz wspólnie z Krzysztofem Rakiem: „Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI wieku”) poruszającej te tematy, trudno nie wymienić także książki, którą opublikowaliśmy w ramach Biblioteki „Polonia Christiana”. Mowa o książce prof. Kucharczyka „Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem”.

 

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże, aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

 

W tym kontekście trudno przemilczeć wciąż nie do końca zrozumiałą w wymiarze społecznym rolę niemieckiej polityki kulturkampf i skutki, jakie wywarła na naszym narodzie. Jako wschodni sąsiedzi niemieckiego imperium, przez długie stulecia musieliśmy bowiem mierzyć się z niejako pangermańskim dążeniem do dominacji. A że temat – w kontekście wciąż mocnych geopolitycznych więzów między państwami niemieckim i rosyjskim – pozostaje aktualny, mierzymy się z nim także w ramach cyklu naszych klubowych spotkań.

 

Zapraszamy Państwa na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim nietypowo, bo w poniedziałek 4 marca 2024 r. Miejsce spotkania to sala hotelu Gracja przy ul. Dąbrowskiego 20B. Początek zaplanowano na godz. 17:00. Jak zawsze, wstęp wolny!


Przed spotkaniem oraz po jego zakończeniu będzie możliwe nabycie z rabatem i autografem autora dwóch książek prof. Kucharczyka, wydanych przez wydawnictwo Biały Kruk: „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” oraz „Katedra i uniwersytet”.

 

piotrskarga.pl

 

grzegorz kucharczyk

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.