Niemcy jako zagrożenie dla łacińskiej Europy – nasz Klub w Gorzowie Wlkp. zaprasza na spotkanie autorskie

2024-02-29 00:00:00
Niemcy jako zagrożenie dla łacińskiej Europy – nasz Klub w Gorzowie Wlkp. zaprasza na spotkanie autorskie

Klub „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim powraca do spotkań otwartych z udziałem znamienitych postaci ze świata nauki i kultury. Już w poniedziałek 4 marca naszym gościem będzie prof. Grzegorz Kucharczyk z niezwykle ciekawym wykładem na temat roli Niemiec w Europie.

Prof. Kucharczyk w swoim rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim wygłosi referat zatytułowany „Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy”. Problematyce Niemiec, ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiej polityki kulturowej i myśli politycznej XIX i XX wieku, profesor poświęcił istotną część swojego dorobku naukowego. Pośród licznej literatury jego autorstwa (w tym niedawno wydanych pozycji „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” oraz wspólnie z Krzysztofem Rakiem: „Polska, Rosja, Niemcy. Od XVI do XXI wieku”) poruszającej te tematy, trudno nie wymienić także książki, którą opublikowaliśmy w ramach Biblioteki „Polonia Christiana”. Mowa o książce prof. Kucharczyka „Nienawiść i pogarda. Dwa stulecia walki z Kościołem”.

 

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże, aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

 

W tym kontekście trudno przemilczeć wciąż nie do końca zrozumiałą w wymiarze społecznym rolę niemieckiej polityki kulturkampf i skutki, jakie wywarła na naszym narodzie. Jako wschodni sąsiedzi niemieckiego imperium, przez długie stulecia musieliśmy bowiem mierzyć się z niejako pangermańskim dążeniem do dominacji. A że temat – w kontekście wciąż mocnych geopolitycznych więzów między państwami niemieckim i rosyjskim – pozostaje aktualny, mierzymy się z nim także w ramach cyklu naszych klubowych spotkań.

 

Zapraszamy Państwa na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się w Gorzowie Wielkopolskim nietypowo, bo w poniedziałek 4 marca 2024 r. Miejsce spotkania to sala hotelu Gracja przy ul. Dąbrowskiego 20B. Początek zaplanowano na godz. 17:00. Jak zawsze, wstęp wolny!


Przed spotkaniem oraz po jego zakończeniu będzie możliwe nabycie z rabatem i autografem autora dwóch książek prof. Kucharczyka, wydanych przez wydawnictwo Biały Kruk: „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” oraz „Katedra i uniwersytet”.

 

piotrskarga.pl

 

grzegorz kucharczyk

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.