Nowy numer ”Rycerza Lepanto”

2010-12-02 00:00:00
Nowy numer ”Rycerza Lepanto”

Ukazał się właśnie najnowszy, podwójny (26/27) numer „Rycerza Lepanto”. Otwiera go żywot św. Wawrzyńca z Brindisi oraz komentarz do niego, wygłoszony przed laty przez prof. Plinio Correę de Oliveira do młodych członków brazylijskiego Stowarzyszenia TFP. Św. Wawrzyniec oprócz działalności zakonnej (pięciokrotnie piastował funkcję generała kapucynów) zasłynął jako doradca i kapelan armii chrześcijańskiej, która rozbiła przeważające siły tureckie w bitwie pod Stuhlweissenburgiem.

W numerze można także znaleźć artykuł Macieja Maleszyka zatytułowany: „Kontrreformacja i Pseudoreformacja jako przykład walki dobra ze złem” oraz tegoż autora tekst pt. „Adam Jóźwik – śmiałość w wierności Maryi” przybliżający losy więźnia niemieckich obozów zagłady, który wbrew trudnej rzeczywistości odważnie świadczył o swoim przywiązaniu do Maryi.

W roku 2010 minęła 150. rocznica aneksji części terytoriów Państwa Kościelnego (tzw. Legacji) przez Królestwo Piemontu oraz 160. zaboru Rzymu. Z tej okazji redakcja „Rycerza Lepanto” opublikowała tekst Adama Kowalika o bitwie pod Castelfidardo, a w kąciku „Dawna broń” krótkie omówienie karabinu Remington wz. 1868 używanego przez obrońców Rzymu w 1870 r.

Tematykę religijno-militarną reprezentuje, wyszperana w archiwalnych wydawnictwach katolickich, opowieść z czasów I wojny światowej pt. „Chybiony strzał”. Przedstawia ona historię młodocianego ochotnika, który na początku I wojny światowej zaciągnął się w szeregi armii francuskiej. Śmiertelnie ranny, dzięki kapelanowi 4 pułku, odkrywa Boga i przyjmuje Chrzest.

Ukazanie się nowego numeru „Rycerza” na początku grudnia jest pretekstem, by przyglądnąć się zwyczajowi obdarowywania dzieci prezentami w wigilię wspomnienia św. Mikołaja oraz zamieszaniu jakie w świadomości najmłodszych wywołuje ekspansja kultury amerykańskiej w tym postaci Santa Clausa. W związku z tym Adam Kowalik wzywa: „Odwojujmy św. Mikołaja”.

Numer zamyka tradycyjnie dział Środowiska-Zwyczaje-Cywilizacje a w nim inny tekst prof. Plinio Correi de Oliveira pt. „Spadkobiercy chwalebnej tradycji”. Zawiera on refleksje nad pokazami sprawności kawaleryjskiej oddziału konnych karabinierów na Piazza de Siena w Rzymie.

Poza tym Czytelnik znajdzie w numerze informacje z życia Sekcji Rycerskiej Lepanto oraz wybrane wiadomości ze świata. Zapraszamy do lektury.

PiotrSkarga.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.