O prowokacji w historii naszej Ojczyny. Warszawski Klub „Polonia Christiana”

2024-01-20 00:00:00
O prowokacji w historii naszej Ojczyny. Warszawski Klub „Polonia Christiana”

Mechanizmy prowokacji wykorzystywane są często do przeprowadzenia radykalnych zmian, mają odwrócić uwagę od faktycznego inicjatora działań, czasem przerzucić odpowiedzialność za niepopularne decyzje na inny podmiot. O roli prowokacji w historii Polski opowie na warszawskim spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” Jan Wernik, autor powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” oraz zbioru opowiadań pt. „Wsłuchany w Miasto”, ukazującego osobiste spojrzenie na stolicę Polski.

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00.

 

Warszawski duch

 

Jan Wernik to warszawiak z urodzenia i zamiłowania. Pisze kierując się dewizą przedwojennego wydawnictwa „Rój”, co oznacza, że jego książki mają „nie nudzić – ucząc, nie kłamać – bawiąc”. Czytelnikom chce zapewnić swoimi książkami oddech od monotonii życia, podobny jaki dają książki Józefa Mackiewicza. W wydawnictwie „von Borowiecky” ukazały się jego powieści z cyklu „Oblicza prowokacji” („Syk węża”, „Głowa na tacy”, „Na powrozie”) oraz zbiór opowiadań „Wsłuchany w Miasto”. Ta ostatnia pozycja jest literacką wizją Warszawy widzianej oczami pisarza, który oddycha atmosferą polskiej stolicy.


- Warszawskie ulice, place, budynki i zaułki mówią do nas, opowiadają dzieje, których były uczestnikami i świadkami. To są opowieści zrozumiałe dla tych, którzy są w Warszawie zakorzenieni albo świadomie starają się zapuścić tu korzenie. Miedzy ich duszami a duchowym środowiskiem miasta rodzi się więź. Te wszystkie miejsca, które mijają w drodze do szkoły czy pracy, które przemierzają biegnąc lub spacerując, które z czasem pokazują swoim dzieciom, a potem wnukom nie są obce, nie są na chwilę, nie są martwe i nieznaczące; oni je oswajają, te miejsca i ich dzieje tworzą duchowość ich małej ojczyzny, która daje poczucie swojskości i bezpieczeństwa.
- czytamy na stronie internetowej „Lubimy czytać” w zapowiedzi książki Jana Wernika pt. „Wsłuchany w miasto”.

 

Prowokacja dawniej i dzisiaj

 

Bardzo ciekawym sposobem beletrystycznego przedstawienia dziejów naszej Ojczyny jest cykl opowieści pod wspólnym tytułem „Oblicza prowokacji”. Pierwsza książka cyklu – „Syk węża” – przenosi nas literacko w XIX wiek, w czas Powstania Styczniowego.


Akcja książki mówi  o powołaniu nowego Rządu Narodowego, wokół którego intrygę przygotowuje szef tajnej służby carskiej Fiodor Fiodorowicz Trepow. Rosyjski aparatczyk przeprowadza precyzyjnie zaplanowaną prowokację stworzenia fikcyjnego Rządu Narodowego, posługując się zdrajcą wynalezionym w gronie powstańców. Fikcja… ale jakże realna, nie tylko w XIX wieku.

 

Rozmowy uczą

 

Jak nie poddać się działaniom prowokacyjnym? Jak odróżnić prowokatora od prawdziwego ideowca? Na te i podobne pytania łatwiej odpowiemy sobie niewątpliwie po wysłuchaniu Jana Wernika i wzięciu udziału w dyskusji. Zachęcamy Państwa do udziału w spotkaniu z Janem Wernikiem i podzielenia się informacją o nim ze znajomymi.


Zapamiętajmy! Klub „Polonia Christiana” w Warszawie już w najbliższy czwartek 25 stycznia 2024 r. organizuje spotkanie z Janem Wernikiem poświęcone tematowi „Prowokacja w historii Polski”. Miejsce spotkania to Sala Konferencyjna Domu Literatury w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 18:00. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!


piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.