O wielkim nieznanym świętym - ciekawe spotkania Klubów „Polonia Christiana”: Pilzno i Rakszawa

2024-04-16 00:00:00
O wielkim nieznanym świętym - ciekawe spotkania Klubów „Polonia Christiana”: Pilzno i Rakszawa
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.

Prelegentem i zarazem gospodarzem obu tych spotkań będzie Jacek Kotula. Pan Jacek to postać, której - szczególnie na Podparpaciu - przedstawiać nie trzeba. Wieloletni działacz społeczny i charytatywny, obrońca życia (współpracownik Fundacji Pro – Prawo Do Życia oraz współtwórca Stowarzyszenia Contra In Vitro), wreszcie podróżnik do miejsc świętych (Liban, Ziemia Święta) i propagator kultu świętego Szarbela.


Jacek Kotula ma ogromną wiedzę o świętym arcybiskupie – kanonizowanym przez papieża Benedykta XVI – i chętnie podzieli się nią z wszystkimi zainteresowanymi. Wprowadzając tematykę tej postaci, warto wspomnieć, iż pochodzący z wołyńskiego Wojutyna pasterz przyszedł na świat 1 listopada 2022 r. Przez okres swojej posługi duszpasterskiej i biskupiej wypracował ogromny dorobek pisarski, teologiczny, ewangelizacyjny. Dzięki niemu, odnowiono lub odbudowano wiele miejsc sakralnych. Nie bał się również konfrontacji z caratem, zabiegając o uwolnienie więzionych kapłanów i prosząc cara, już po wybuchu Powstania Styczniowego, o poważne rozważenie kwestii niepodległości Polski. Przypłacił tę aktywność prześladowaniami i wygnaniem.


Aby dowiedzieć się więcej o abpie Zbigniewie Szczęsnym Felińskim, a także zobaczyć relikwie tego świętego, warto odwiedzić nasze Kluby "Polonia Christiana" podczas dwóch najbliższych spotkań:

- Pilzno: spotkanie odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Miejsce to Dom Kultury przy ul. Węgierskiej 30.
- Rakszawa: spotkanie odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godz. w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa. Adres to Rakszawa 341, 37-111 Rakszawa.


Przypominamy, że na wszystkie spotkania w ramach Klubów "Polonia Christiana" wstęp jest wolny.

piotrskarga.pl
Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.