O wielkim nieznanym świętym - ciekawe spotkania Klubów „Polonia Christiana”: Pilzno i Rakszawa

2024-04-16 00:00:00
O wielkim nieznanym świętym - ciekawe spotkania Klubów „Polonia Christiana”: Pilzno i Rakszawa
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.

Prelegentem i zarazem gospodarzem obu tych spotkań będzie Jacek Kotula. Pan Jacek to postać, której - szczególnie na Podparpaciu - przedstawiać nie trzeba. Wieloletni działacz społeczny i charytatywny, obrońca życia (współpracownik Fundacji Pro – Prawo Do Życia oraz współtwórca Stowarzyszenia Contra In Vitro), wreszcie podróżnik do miejsc świętych (Liban, Ziemia Święta) i propagator kultu świętego Szarbela.


Jacek Kotula ma ogromną wiedzę o świętym arcybiskupie – kanonizowanym przez papieża Benedykta XVI – i chętnie podzieli się nią z wszystkimi zainteresowanymi. Wprowadzając tematykę tej postaci, warto wspomnieć, iż pochodzący z wołyńskiego Wojutyna pasterz przyszedł na świat 1 listopada 2022 r. Przez okres swojej posługi duszpasterskiej i biskupiej wypracował ogromny dorobek pisarski, teologiczny, ewangelizacyjny. Dzięki niemu, odnowiono lub odbudowano wiele miejsc sakralnych. Nie bał się również konfrontacji z caratem, zabiegając o uwolnienie więzionych kapłanów i prosząc cara, już po wybuchu Powstania Styczniowego, o poważne rozważenie kwestii niepodległości Polski. Przypłacił tę aktywność prześladowaniami i wygnaniem.


Aby dowiedzieć się więcej o abpie Zbigniewie Szczęsnym Felińskim, a także zobaczyć relikwie tego świętego, warto odwiedzić nasze Kluby "Polonia Christiana" podczas dwóch najbliższych spotkań:

- Pilzno: spotkanie odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Miejsce to Dom Kultury przy ul. Węgierskiej 30.
- Rakszawa: spotkanie odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godz. w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa. Adres to Rakszawa 341, 37-111 Rakszawa.


Przypominamy, że na wszystkie spotkania w ramach Klubów "Polonia Christiana" wstęp jest wolny.

piotrskarga.pl
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.