O wielkim patriocie w Elblągu i Olsztynie. Kluby „Polonia Christiana” zapraszają

2024-05-08 00:00:00
O wielkim patriocie w Elblągu i Olsztynie. Kluby „Polonia Christiana” zapraszają

Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.

Gorzka prawda pisana w KL Auschwitz 

 

Mimo lat przemilczania zasług rotmistrza Witolda Pileckiego w okresie PRL-u i obecnie, przez duchowych spadkobierców władzy komunistycznej, nie słabnie zainteresowanie tą wyjątkową postacią. Autor tzw. Raportów Pileckiego, ujawniał prawdziwe oblicze hitlerowskiego totalitaryzmu, pisząc o życiu za murami KL Auschwitz m.in. takimi słowami: „Koło dołu trzech ss-mannów, nie mogąc odejść od komand w obawie przed Palit[z]-sch’em, lub komendantem, który kręcił się tego dnia po obozie, wymyślili sobie rozrywkę. Umawiali się o coś ze sobą, każdy kładł banknot na cegle. Potym zakopywali jednego więźnia głową do piasku, zasypując jego górną połowę w dole i patrząc na zegarki liczyli ile minut ruszać będzie nogami. Nowoczesny totalizator – pomyślałem sobie. Ten kto był widocznie najbliżej prawdy w określeniu ile minut człowiek zasypany, rusza nogami, zanim skona – ten zgarniał pieniądze.”

 

Tym bardziej powinny nas dzisiaj oburzać i budzić nasz zdecydowany sprzeciw próby wybielania niemieckich żołnierzy i ich sojuszników z różnych krajów europejskich, w których represje hitlerowców nie były tak radykalne, jak na terenach okupowanych państwa polskiego.

 

Niezbędna edukacja 

 

Relacje Witolda Pileckiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, powinny stać się dzisiaj obowiązkowym elementem reedukacji tych, którzy starają się dzisiaj ściągnąć odpowiedzialność Niemiec za tragedię II wojny światowej i zwyrodnienia, które niszczyły psychikę milionów mieszkańców Starego Kontynentu. O jednym z takich zachowań można przeczytać w publikacji „Raport Witolda”, wydanej przez Wydawnictwo APOSTOLICUM, do którego materiały zostały udostępnione przez Studium Polski Podziemnej.

 

Czytamy tam o bestialstwie niemieckich oprawców, którzy nie mieli litości ani dla dorosłych, ani dla dzieci: „Innym razem widziano z 12-go bloku przywiezioną jakąś rodzinę, stojącą na dziedzińcu, przed „ścianą płaczu”. Palit[z]sch strzelił najprzód w ojca rodziny i zabił go na oczach żony i dwojga dzieci. Potym zabił dziewczynkę małą, trzymającą się kurczowo ręki bladej matki. Potym wyrwał dziecko małe, które nieszczęśliwa kobieta tuliła mocno do piersi. Chwycił za nogi – rozbił główkę o ścianę. Wreszcie zabił matkę, wpółprzytomną z bólu. Jest to scena powtórzona mnie przez kilku kolegów – świadków, tak dokładnie i tak jednobrzmiąco, że nie mogę mieć żadnej wątpliwości, że tak właśnie było.”

 

Świadectwo dla pokoleń 

 

Słowa napisane przez rtm. Witolda Pileckiego do dzisiaj poruszają serca i inspirują umysły, przestrzegając przed moralnym zepsuciem, które kreowało zbrodnie dokonywane przez podwładnych Hitlera. Odwaga i mądrość Witolda Pileckiego sprawiły, że świadectwo tragedii II wojny światowej zostało przekazane kolejnym pokoleniom.

 

Bohater, o którym usłyszymy na spotkaniach Klubów „Polonia Christiana” w Olsztynie i w Elblągu, przeżył totalitaryzm hitlerowski, ale padł ofiarą niemniej zbrodniczego totalitaryzmu komunistycznego. Skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, rotmistrz Witold Pilecki został stracony 25 maja w 1948 roku w Warszawie. Unieważnienie wyroku nastąpiło dopiero po upadku komunizmu, w 1990 roku. Pośmiertnie, w 2006 roku, Witold Pilecki został odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 roku został awansowany na stopień pułkownika.

 

Spotkania w Olsztynie i w Elblągu 

 

Więcej o tym wyjątkowym wojskowym, oddanym całym sercem Polsce, usłyszymy od dr Anny Mandreli, podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana”, na które zapraszamy:

- do Olsztyna – 15 maja br. na godz. 18:00 do Warmińsko-Mazurskiej Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości (Olsztyn, ul. Prosta 38, sala nr 131, I piętro);

- do Elbląga – 16 maja br. na godz. 18:00 do Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci przy ul. Łączności 3 w Elblągu. Współorganizatorem tego spotkania jest Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.

 

Temat obydwu spotkań z dr Anną Mandrelą to „Kształtowanie cnót i charakteru na przykładzie postaci Witolda Pileckiego”. Wstęp na spotkania tradycyjnie jest bezpłatny.

 

piotrskarga.pl

 

Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.