Obama dalej wspiera ”kapitalizm kolesiów”

2012-01-31 00:00:00
Obama dalej wspiera ”kapitalizm kolesiów”

Hans Bader z portalu Openmarket.org to kolejny publicysta ekonomiczny, który obnaża tzw. obamowski kapitalizm kolesiów. Oznacza on przeznaczenie pieniędzy podatników na ratowanie spekulantów i nieuczciwych bankierów, głównie tych blisko związanych z rządem. 
 
Zdaniem Badera, prezydent Barack Obama wbrew hucznym zapowiedziom o nieoszczędzaniu wielkich korporacji i banków w zakresie ponoszenia ciężarów kryzysu – co deklarował podczas dorocznego orędzia o stanie państwa – nadal zamierza wspierać „mafijny kapitalizm kolesiów”.
 
Portal Bloomberg News poinformował, że rząd zamierza rozszerzyć grono instytucji, którym zostaną umorzone długi lub przyznana specjalna dotacja z budżetu federalnego. Zastrzyk pieniędzy ma trafić do dużych banków spekulacyjnych, a także wielkich korporacji międzynarodowych, które inwestują w odnawialne źródła energii, czyli w tzw. zieloną gospodarkę. 
 
Jedną z takich firm jest korporacja General Electric, której kierownictwo doradza w sprawach gospodarczych administracji Obamy. Firma w 2010 r. miała ponad 14 mld zysków, a nie zapłaciła ani centa podatku. Co więcej, korporacja otrzymała jeszcze dotację w wysokości ponad 3 mld dol. na tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze „zielonej gospodarki”. Administracja Obamy zamierza wesprzeć również wszystkie te korporacje międzynarodowe, które zaangażują się w szukanie i inwestowanie w odnawialne źródła energii, zwłaszcza w Chinach. 
 
Długi wielu banków, udzielających kredytów hipotecznych mają być zrefinansowane na bardzo korzystnych warunkach. Z korzystnego refinansowania mają skorzystać także inwestorzy, wynajmujący nieruchomości.  Ponadto wiele korporacji będzie zwolnionych z płacenia podatków, a niektóre z nich otrzymają dofinansowanie z tzw. pakietu stymulacyjnego.
 
Ekonomistom nie podoba się przyjęta przez Obamę strategia. Zarzucają mu, że kosztowny program pomocowy finansują podatnicy. Co więcej, dotacje są przyznawane uznaniowo i często trafiają do tych korporacji i banków spekulacyjnych, które powiązane są z ekipą rządową.
 
 
Źródło: OpenMarket.org, AS.
 
Klub Polonia Christiana w Krakowie zaprasza na spotkanie z ks. prof. Piotrem Roszakiem, które odbędzie się 12 lutego w kawiarni chrześcijańskiej „Pola Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie (obok Kościoła Misjonarzy Nawrócenia św. Pawła).
W czasach, gdy Wielki Post coraz częściej bywa jedynie tradycją, pojawia się narzędzie, które potrafi obudzić serce i przywrócić sens duchowej drogi. „Wielkopostne wyzwanie” — wyjątkowa zdrapka duchowa — prowadzi każdego dnia do głębszego spotkania z Bogiem, łącząc nowoczesną formę z pięknem katolickiej tradycji. To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć ten święty czas naprawdę, a nie tylko symbolicznie.
Twój Anioł Stróż czeka na Ciebie – weź udział w naszej kampanii „Aniele Stróżu, czuwaj nade mną!” i powierz się opiece swojego niezawodnego opiekuna. Odbierz poświęcone przez kapłana obrazki z jego wizerunkiem oraz broszurę z kartą na podziękowania i prośby. Aby wziąć udział w tej ogólnopolskiej akcji zadzwoń do nas pod numer 12 423 44 23 lub wypełnij krótki formularz na stronie www.aniolstroz.org.
Przedstawiciele Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi złożyli wieńce pod pomnikiem oraz przy sarkofagu Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Stało się to 2 lutego 2026 rok – w 490. Rocznicę urodzin Kaznodziei Narodu Polskiego. W uroczystości udział wziął ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, zawarcie małżeństwa – może w tym roku czeka nas jedna lub więcej z tych uroczystości… Warto dobrze się do nich przygotować i już zawczasu zadbać o odpowiedni upominek, który wręczymy w tym wyjątkowym dniu osobie przyjmującej taki sakrament. Aby otrzymać go od nas wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie www.TradycyjneSakramenty.pl lub zadzwonić pod numer 12 423 44 23.