Ojciec Waszkiewicz gościem Klubu „Polonia Christiana” w Elblągu - wstęp wolny!

2022-10-05 00:00:00
Ojciec Waszkiewicz gościem Klubu „Polonia Christiana” w Elblągu - wstęp wolny!

Wciągająca opowieść historyczno-teologiczna o franciszkańskich wojownikach, z odniesieniami do współczesności – to właśnie rdzeń autorskiej prelekcji, na którą serdecznie zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Elblągu. Wygłosi ją rekolekcjonista i pisarz ojciec Wawrzyniec Maria Waszkiewicz ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej Anielskiej. Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.

Nasz prelegent wygłosi prelekcję pt. „Pokój, dobro, wojna. Opowieści o franciszkańskich wojownikach”. Ojciec Waszkiewicz, jako autor wydanej niedawno wspólnie z o. Ambrogio Marią Canavesim książki o podobnym tytule („Pokój, dobro, wojna”) z pewnością będzie chciał przybliżyć treść tego dzieła, ale też zapewne nawiązać do innych kontekstów. Jest bowiem kapłanem katolickim, który posługuje w archidiecezji trnawskiej, w węgierskojęzycznej parafii na południu Słowacji. Dotknięcie w bezpośredniej posłudze kilku różnych, choć w pewnym sensie zbliżonych do siebie kultur to okazja do zebrania wielu duszpasterskich i społecznych doświadczeń.

Ojciec Wawrzyniec Waszkiewicz ukończył wcześniej kierunek bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia seminaryjne odbywał we Włoszech. Obecnie jest przede wszystkim rekolekcjonistą i autorem książek oraz artykułów w prasie polskiej i włoskiej.

 

Książki jego autorstwa to:

  • „Piękna dusza. Matematyczka Pana Boga. Życie Marii Gaetany Agnesi” (Polonia Christiana),
  • „Nunc coepi. Wezwanie do świętości – Katechezy wielkopostne ks. Wawrzyńca Marii Waszkiewicza” (Fundacja Rosa Mystica),
  • „Czyńcie, cokolwiek wam powie” (Fundacja Rosa Mystica),
  • „Alchemik – czyli rzecz o Bogu, o człowieku i o uświęceniu” (Fundacja Rosa Mystica),
  • „Pokój, dobro, wojna. Opowieści o serafickich wojownikach” (3 DOM) – wspólnie z o. Ambrogio Marią Canavesim.


Serdecznie zapraszamy na spotkanie z ojcem Wawrzyńcem Marią Waszkiewiczem, które organizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem Elbląscy Patrioci w środę 19 października 2022 r. Spotykamy się o godzinie 18:00 w siedzibie Elbląskich Patriotów przy ul. Łączności 3 w Elblągu. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Elblągu

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.