„Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen”. 5 maja prelekcja w Klubie „Polonia Christiana”

2022-05-02 00:00:00
„Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen”. 5 maja prelekcja w Klubie „Polonia Christiana”

Warszawski Klub „Polonia Christiana” zaprasza na prelekcję pod tytułem „Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen”. Gościem spotkania będzie Paweł Chmielewski, autor książki o takim samym tytule i znawca zagadnień z życia Kościoła.

 

Obecność niejasnych struktur i powiązań w różnych organizacjach i instytucjach od wieków intrygowała ludzi i inspirowała do dociekań oraz własnych poszukiwań. „Mafia w Watykanie?” – takie pytanie zadawane jest często przy okazji odsłaniania kulis mówiących o inicjowaniu i podejmowaniu decyzji w Państwie Watykańskim.

Najnowsza książka Pawła Chmielewskiego pod tytułem „Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen” traktuje o problemie funkcjonowania otoczenia papieża Franciszka oraz o tym, czym jest i jakie wpływy ma „mafia z Sankt Gallen”.

 

O istnieniu takiej grupy wewnątrz hierarchii kościelnej i jej planach w związku z wyborem następcy św. Jana Pawła II tak pisał portal PCh24.pl w listopadzie 2021 roku:

Pierwotny plan sprowadzał się do wyboru na tron Piotrowy kard. Martiniego, ale już od roku 1996, a więc od zawiązania grupy, arcybiskup Mediolanu zaczął odczuwać pierwsze symptomy choroby Parkinsona. W 2002 roku kardynał ujawnił swój stan zdrowia, przekazując przywództwo kard. Silvestriniemu, który to od roku 2003 kierował manewrami przed najbliższym konklawe. Z kolei kard. Murphy-O’Connor był związany z kard. Jorge Bergoglio, arcybiskupem Buenos Aires. To on zaprezentował grupie kard. Bergoglio jako potencjalnego kandydata, który podjąłby rywalizację z kard. Ratzingerem. Bergoglio otrzymał poparcie „mafii”, ale osobą mającą najwięcej wątpliwości co do tej kandydatury był sam kard. Martini, bazujący na informacjach otrzymanych od jezuitów.

Wobec tych słów tym bardzie interesująco zapowiada się lektura wydanej przez wydawnictwo 3DOM z Częstochowy książki pt. „Papież Franciszek i mafia z Sankt Gallen” oraz czwartkowe spotkanie z jej autorem w ramach Klubów „Polonia Christiana” w Warszawie. Poza wykładem red. Pawła Chmielewskiego przewidziano sesję pytań i odpowiedzi.

 

Redaktor Paweł Chmielewski to także autor książki pt. „Niemiecka rewolucja. Jak za Odrą ginie katolicka wiara”. Znany jest widzom i czytelnikom mediów Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, m.in. z programów telewizyjnych „Na straży” oraz „Jaka jest prawda?”, które prowadzi.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie z red. Pawłem Chmielewskim. Klubowe spotkanie odbędzie się w czwartek 5 maja 2022 r. w sali konferencyjnej (I piętro) Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.