Papież przestrzegł przed alienacją z powodu Internetu

2011-01-28 00:00:00
Papież przestrzegł przed alienacją z powodu Internetu

Przemawiając z okazji Światowego Dnia Mediów Ojciec Święty wskazał na ogromny potencjał Internetu. Papież przestrzegł – zwłaszcza młodych ludzi – przed alienacją i depersonalizacją w sieci

Odnosząc się do autentyczności życia w erze cyfrowej Benedykt XVI stwierdził, że „Internet oferuje wielkie możliwości, ale z drugiej strony niesie ryzyko wyalienowania i depersonalizacji”. Przestrzegł przed posiadaniem większej liczby przyjaciół w sieci niż w rzeczywistości.

– Ważne jest, aby zawsze pamiętać o tym, że kontakt wirtualny nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu z ludźmi na każdym etapie naszego życia – mówił papież.

Benedykt XVI wezwał użytkowników Internetu, by „zawsze zadawali sobie pytanie, kim jest mój sąsiad w tym nowym świecie?” Przestrzegł także przed „niebezpieczeństwem bycia zawsze dostępnym w sieci, a mniej obecnym w kontaktach z tymi, którzy żyją z nami na co dzień”.

Zauważył że narzędzia takie jak Facebook pilnie wymagają refleksji na temat znaczenia komunikacji w erze cyfrowej. „Wprowadzenie cyber-przestrzeni może być oznaką autentycznego poszukiwania osobistych spotkań z innymi, pod warunkiem, że zwraca się uwagę na unikanie niebezpieczeństw, takich jak np. czegoś w rodzaju równoległego istnienia lub nadmiernego wystawiania się na działanie wirtualnego świata”.

Papież zwrócił uwagę, że w poszukiwaniu przyjaźni z innymi „trzeba być autentycznym, a nie tworzyć sztuczny profil o sobie”.

Źródło: CatholicOnline, AS
CHCIELI NAS ZAKOPAĆ, NIE WIEDZIELI ŻE JESTEŚMY ZIARNEM! – już po raz dwunasty w Krakowie odbędą się Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. To już 16 listopada 2025. Zapraszamy! Wydarzeniu patronuje Stowarzyszanie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie.
– Polska nie zginie, o ile przyjmie Chrystusa za Króla w całym tego słowa znaczeniu: jeżeli się podporządkuje pod Prawo Boże, pod prawo Jego Miłości. Inaczej, Moje dziecko, nie ostoi się – usłyszała podczas jednego z objawień Rozalia Celakówna, polska mistyczka żyjąca w pierwszej połowie XX w. Między innymi o treści tego objawienia i misji, którą otrzymała ta wizjonerka, możemy przeczytać w książce Proroctwa nie lekceważcie! Przepowiednie dla Polski autorstwa Pawła Kota i Adama Kowalika.
Jak wygląda sytuacja obrony życia w Polsce? O tym debatowano w warszawskim Klubie Stańczyka podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, wskazując na szerokie spektrum problemu: od cywilizacyjnego, aż po głęboko duchowe.
Klub Polonia Christiana w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zapraszają na wyjątkową i niezwykle ważną konferencję pt. „Czy Polsce grozi kolejny rozbiór?”. Wydarzenie to jest organizowane w związku z 230. rocznicą III rozbioru Polski, który na 123 lata wymazał naszą Ojczyznę z map świata.
– Kult Świętej Rodziny przychodzi w samą porę, aby leczyć rany zadane rodzinom chrześcijańskim przez ducha tego świata – pisał już ponad sto lat temu katolicki misjonarz i nauczyciel ks. Jan Berthier. Ponieważ słowa te nie straciły nic na swojej aktualności, a kryzys rodzin niestety wciąż się pogłębia, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi postanowiło zorganizować kampanię „Najświętsza Rodzino, bądź naszą obroną!”