Peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie

2022-11-26 00:00:00
Peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie

W sobotę 3 grudnia 2022 r. w Krakowie rozpoczyna się peregrynacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, która zainaugurowana będzie Mszą świętą w kościele pw. Św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi jako jeden z podmiotów wspierających wędrówkę Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej w Krakowie, zaprasza do udziału w tym wydarzeniu.

 

Warto przypomnieć, iż w tym roku obchodzimy 370. rocznicę zatrzymania przez Matkę Bożą Łaskawą zarazy na Mazowszu, a w roku przyszłym będziemy obchodzić 50. rocznicę koronacji Jej obrazu z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Wspomnienie tych rocznic niech będzie zachętą do włączenia się w modlitwy dziękczynne za Jej obecność i wsparcie, jakiego Matka Boża Łaskawa udziela nam od wieków.

 

Obecność Matki Bożej Łaskawej w dziejach państwa i narodu dawała nam realną opiekę, za którą powinniśmy być zawsze wdzięczni. Przykładami takiej opieki był m.in. cud zatrzymania zarazy na Mazowszu, którego 370 rocznicę obchodzimy w 2022 roku. Matka Boża Łaskawa, w replice warszawskiego obrazu, uwolniła także od epidemii stolicę Litwy – Wilno (w latach 1653, 1708 i 1710) oraz historyczną stolicę Polski – Kraków (w latach 1708 i 1770).

 

Od czerwca 2020 r. trwa pierwsza w historii peregrynacja repliki cudownego wizerunku Maryi, Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się w Sanktuarium NMP Łaskawej, Patronki Warszawy (oo. jezuici) na ul. Świętojańskiej w Warszawie. W nowszej historii najbardziej znanym przykładem realnej pomocy naszej Ojczyźnie było ocalenie Polski w 1920 roku, w czasie nawały bolszewickiej idącej na Warszawę.

 

Tamten cud, sprzed 102 lat, tak opisany został na stronie internetowej Szkoły Sióstr Niepokalanek (szkolaniepokalanek.pl):

Ponad sto lat temu, w sierpniu 1920 r. Maryja w postaci znanej z cudownego wizerunku u oo. jezuitów ukazała się podczas walk pod Ossowem i Wólką Radzymińską, powodując niespodziewany przełom w walce z bolszewickimi oddziałami w przeddzień ich triumfalnego zajęcia Warszawy. Wrogowie byli swojego zwycięstwa tak pewni, że wieźli z sobą dodatki nadzwyczajne mówiące o czerwonych sztandarach w Warszawie, afisze proklamujące nową władzę oraz nowy rząd (czekający na plebanii w Wyszkowie). Do przełomu doszło w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Punktem zwrotnym działań pod Ossowem była śmierć młodego, bohaterskiego ks. Ignacego Skorupki, a pod Wólką Radzymińską poległ bohaterski por. Stefan Pogonowski. Nie doszłoby do tak spektakularnego cudu, gdyby Matka Boża nie była wzywana na pomoc w powszechnych, publicznych i wytrwałych modlitwach całego narodu i ludu Warszawy. „Maryja przybyła, zobaczyła, Bóg zwyciężył!” – tak mówiono wówczas, gdy w 1920 r. ocalona została Warszawa i Polska cała.

 

Pełni wdzięczności za otaczanie przez Matkę Bożą Łaskawą Polski opieką naszej Ojczyzny weźmy jak najaktywniejszy udział w tej peregrynacji do krakowskich parafii. Rozpoczyna się ona 3 grudnia o godz. 17.30 w kościele św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej 52a w Krakowie, a w programie inaugurującym zaplanowano o godz. 17.30 przywitanie obrazu, po którym o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. z Aktem Zawierzenia Matce Boskiej Łaskawej.

Matka Boża Łaskawa - peregrynacja obrazu 2022

 

Następnego dnia, w niedzielę 4 grudnia, o godz. 12.30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. za Ojczyznę (w obecności relikwii Sługi Bożego ks. Piotra Skargi), a o godz. 13.30 Różaniec za Ojczyznę.

 

Zdjęcie: Archiwum Społecznego Komitetu Krzewienia Kultu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski

 

PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.