Piękna dusza zawsze wzrasta

2019-01-31 00:00:00
Piękna dusza zawsze wzrasta

W ostatnich dniach, nakładem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi ukazała się książka pt. „Piękna dusza”. To opowieść o szlachetnej dziewczynie, Marii Gaetanie Agnesi - mediolance, która w ciągu swojego krótkiego życia osiągnęła światowy, naukowy rozgłos. Była wysławiana przez papieża i doceniana przez możnych władców a ludzi nauki zaskoczyła pisząc pierwszy w historii podręcznik rachunku całkowego. Na czym polega fenomen utalentowanej włoszki, która przed ponad trzema wiekami umarła w opinii świętości? 

 
Biografia Marii Gaetany Agnesi odkłamuje wiele stereotypów jakie współczesny człowiek ma wobec stulecia, w którym przyszło jej żyć. Mówimy często, że wiek XVIII był wiekiem braku wiary i pokładania ufności jedynie w tym co racjonalne. Do racjonalistów należeli wielcy filozofowie, uczeni mężowie, naukowcy, odkrywcy i wynalazcy. A jednak wśród nich znajdujemy genialną matematyczkę, która jest kobietą prawą i głęboko wierzącą. Podobnie zresztą jak głęboko wierzący byli inni wielcy matematycy tego okresu.

Na tle jej niezwykłego i świętego życia widzimy ważne wydarzenia polityczne i społeczne tego okresu. Odkrycia naukowe, nowe nurty filozoficzne ale też konflikty i wojny przetaczające się przez Italię a wreszcie krwawe żniwa zbierane przez ojca rewolucji - napoleona Bonaparte. Mimo tak trudnego czasu, Maria Gaetana Agnesi odniosła wielkie sukcesy na polu naukowym. Zdobyła uniwersytecką katedrę - miejsce dotąd dostępne i przeznaczone jedynie dla mężczyzn. A ostatecznie, porzucając naukową karierę, stała się dobrodziejką mediolańskiej biedoty.
 
Można szukać trafnych ocen tego, co czyniła Matematyczka Pana Boga, ale chyba najlepiej opisuje ją w swojej książce sam autor, który w zdolnej mediolance widzi także przykład prawdziwej świętości życia: „Kiedy matematyczka Pana Boga opuszczała ten świat, inny utalentowany matematyk - Bonaparte - brał się za jego podbój. Jego dziedzictwem będą zgliszcza i ruiny; nędza i żałoba; wdowy, sieroty i kaleki oraz rewolucyjna pożoga trawiąca całą Europę. Maria G. Agnesi jest w tym względzie pięknym i całkowitym przeciwieństwem - choć oboje porzucili matematykę na rzecz innych celów to jednak tylko Napoleon pomylił się w rachunkach, podczas gdy Maria Gaetana przeprowadziła je z genialną dokładnością. Bonaparte oddał się rabunkowi i karierze; osiągnął potęgę i sławę, utopił Europę we krwi przeleciał przez Stary Kontynent jak mordercza kula armatnia”.
 
Tradycyjnie jak każdego roku, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi wydało także „Kalendarz Polonia Christiana” na 2019 rok z siglami i krótkimi komentarzami do codziennych czytań biblijnych. Taka „książka” to od lat praktyczna pomoc w osobistych zajęciach, w planowaniu prac ale też dobra inspiracja do duchowego wzrostu. Jeśli wewnętrzne życie ma się rozwijać, to poza modlitwą powinno być wspierane także całym duchowym skarbcem pozostawionym w Kościele przez tych, którzy zostali już wyniesieni na ołtarze. Taki jest też ten Kalendarz. Zawiera bowiem krótkie teksty, duchowe inspiracje, napomnienia oraz zachęty, których autorami są wielcy święci i błogosławieni Kościoła katolickiego.

Zapraszamy serdecznie pod adres ksiegarnia.piotrskarga.pl, gdzie mogą Państwo w prosty sposób zamówić obie pozycje. W ofercie sklepu nie brakuje także świetnie wykonanych dewocjonaliów i interesującego wyboru filmów DVD dla katolików.


PiotrSkarga.pl
 
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.