Podkarpacie za życiem! Ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Dla Życia i Rodziny

2024-05-27 00:00:00
Podkarpacie za życiem! Ulicami Rzeszowa przeszedł Marsz Dla Życia i Rodziny
Liczna delegacja Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi wzięła udział w piętnastym Marszu Dla Życia i Rodziny w Rzeszowie. Pod hasłem "Polsko, walcz o swoje dzieci!" przemaszerowała w niedzielę 26 maja duża grupa obrońców życia. Nie zabrakło rodzin z dziećmi i wspaniałej atmosfery wspólnoty wartości. 

„Przyjdź w niedzielę na marsz! Pokaż, że jesteś po stronie życia i rodziny! W tych dniach prawo do życia od poczęcia jest ponownie atakowane, nie może zabraknąć Twojego świadectwa! Wstań z kanapy i chodź z nami!” – tak apelowali o obecność organizatorzy Marszu dla Życia i Rodziny w Rzeszowie. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej sprawowanej w kościele pw. św. Jadwigi.


„Prawo do narodzin dla każdego dziecka”; „W obronie dzieci”; „Brońmy rodziny”, a także „Stop demoralizacji dzieci” – to tylko niektóre z haseł widocznych na bannerach i transparentach niesionych w Marszu. Uczestnicy podczas wydarzenia skandowali również hasła w obronie życia i rodziny. Wśród obecnych na Marszu znaleźli się również przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.


Kontekstem dla tegorocznego Marszu było szczególne zagrożenie ze strony nowej sejmowej większości. W najbliższych dniach okaże się bowiem, czy politycy przegłosują niebezpieczne (a w istocie rzeczy, bezprawne i łamiące Konstytucję) projekty ustaw ograniczające ochronę życia i tym samym zwiększające możliwości zabijania dzieci poprzez proceder aborcji. Wiele wskazuje na to, że w Sejmie znajdzie się większość, aby poprzeć przepisy przywracające stan prawny określany tzw. „zgniłym kompromisem”, który zezwalał na zabijanie dzieci nienarodzonych podejrzanych o wady genetyczne lub choroby.


Uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny sprzed kościoła pw. św. Jadwigi przeszli ulicą Wierzbową, a następnie przez Most Narutowicza, a dalej ulicami Naruszewicza, Zamenhoffa, Joselewicza. Obrońcy życia pojawiali się również na rzeszowskim Rynku, aby ostatecznie dotrzeć aleją Lubomirskich do fontanny multimedialnej, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemowy.

piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.