Politycy zamieszani w zabójstwo kard. Posadasa Ocampo

2007-08-10 00:00:00


- Wiemy już, kto i dlaczego zamordował kard. Juana Jesusa Posadasa Ocampo - oświadczył metropolita Guadalajary w Meksyku kard. Juan Sandoval Iniguez. W rozmowie z latynoską katolicką agencją ACI Prensa zapewnił, że Kościół meksykański ma już wiele zeznań i przeprowadził badania prywatne całej sprawy i na tej podstawie zna całą prawdę o zabójstwie sprzed 14 laty, na razie jednak odmówił podania konkretnych nazwisk - informuje KAI.

- Dwóch adwokatów współpracowało ze mną od śmierci kardynała. Dowiedzieliśmy się już wielu rzeczy, zważywszy jednak, że w sprawę zamieszani są ludzie o wielkiej władzy politycznej, nie ujawniamy ich nazwisk - stwierdził następca zastrzelonego w 1993 r. kardynała. Podkreślił, że z całą sprawą związani byli politycy, zamieszani w handel narkotykami.

Arcybiskup Guadalajary przebywa obecnie w stolicy amerykańskiego stanu Tennessee - Nashville, gdzie trwa 125. doroczna konwencja Rycerzy Kolumba, jako gość tego zgromadzenia.

Zdaniem kard. Sandovala "Stolica Apostolska jest bardzo dobrze poinformowana" dzięki dwóm prawnikom, którzy na bieżąco informują ją o postępach dochodzenia. - Bardzo zainteresowany całą sprawą jest sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone, który - jak sądzę - spróbuje poprosić rząd Meksyku o ujawnienie prawdy - dodał meksykański purpurat.

Kard. Juan Jesus Posadas Ocampo (1926-93) został biskupem w 1970 a w latach 1987-93 był arcybiskupem Guadalajary. Od 1991 do dnia tragicznej śmierci był pierwszym wiceprzewodniczącym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Kardynałem mianował go w 1991 Jan Paweł II.

24 maja 1993 przybył na lotnisko międzynarodowe w Guadalajarze, aby przywitać pierwszego nuncjusza apostolskiego w Meksyku abp. Girolamo Prigione. Gdy samolot z dyplomatą watykańskim wylądował na płycie lotniska i kardynał podszedł, aby go powitać, wybuchła strzelanina, w której wyniku arcybiskup Guadalajary zginął na miejscu.

Według obowiązującej dotychczas wersji oficjalnej, hierarcha poniósł śmierć przez przypadek, w wyniku strzelaniny rywalizujących ze sobą gangów narkotykowych. Władze kościelne zaczęły jednak podważać ten pogląd, uważając, że kardynał, znany ze swego nieprzejednanego zwalczania mafii narkotykowej, padł ofiarą zemsty z jej strony. Do tej pory nie udało się jednak ustalić całej prawdy i ujawnić rzeczywistych sprawców zbrodni.

(źródło: KAI)
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.