Polscy konserwatyści wobec Rosji – zapraszamy na ciekawe spotkanie krakowskiego Klubu PCh

2023-04-05 00:00:00
Polscy konserwatyści wobec Rosji – zapraszamy na ciekawe spotkanie krakowskiego Klubu PCh

Rządzona przez Władimira Putina Rosja chyba nigdy dotąd nie wywoływała tak silnych negatywnych emocji. Jednakże myśl polityczna, stanowiąca od zawsze zaplecze intelektualne dla ukierunkowania działań na arenie międzynarodowej, wykracza poza ten stan. O polskich konserwatywnych koncepcjach polityki wobec Rosji w XIX i XX wieku opowie gość naszego najbliższego spotkania w Krakowie – red. Piotr Doerre.

Piotr Doerre jest dziennikarzem i publicystą katolickim. Od pierwszego numeru blisko związany z pismem „Polonia Christiana”, współtworzył również w 2012 roku portal PCh24.pl. Następnie przez kolejne pięć lat był redaktorem naczelnym tegoż serwisu.

 

Jego zamiłowanie do tematyki najbliższego spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie wynika z jednej strony z wykształcenia – jest absolwentem historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z drugiej zaś strony, problematykę idei i nurtów politycznych, szczególnie tych o profilu konserwatywnym, obecnych w polskim życiu publicznym zgłębiał niegdyś także w ramach działalności w Klubie Zachowawczo-Monarchistycznym. Oprócz wspomnianego czasopisma „Polonia Christiana”, publikował m.in. w: „Pro Fide Rege et Lege”, „Myśli Polskiej”, „Cywilizacji”, „Kurierze Małopolskim”. W Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi pełni funkcję członka zarządu.

 

O tym, jak barwny i ciekawy jest styl wypowiedzi red. Piotra Doerre przekonać mogli się choćby widzowie filmu „Wszystkie maski Kremla”, który studio PCh24TV wydało pod koniec ubiegłego roku. W ekranizacji tej (którą bezpłatnie można zobaczyć tutaj) nasz prelegent zaprezentował ciekawą geopolityczną koncepcję wyjścia poza duopol myślenia Wschód – Zachód. Koncepcję, która daje alternatywę wobec konieczności podporządkowania się, czy to autorytarnemu reżimowi moskiewskiemu, czy też toczonej postmodernistyczną, antychrześcijańską rewolucją Unii Europejskiej.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do Krakowa na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z red. Piotrem Doerre, zatytułowane „Polscy konserwatyści wobec Rosji”. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 13 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (poziom -1, wejście obok Recepcji). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz Św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Na spotkanie wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.