Polska: komisja lekarska ma decydować o aborcji

2009-10-19 00:00:00
Polska: komisja lekarska ma decydować o aborcji

Wyjaśnienia przepisów wykonawczych do ustawy o prawach pacjenta żąda senator PiS Kazimierz Jaworski. Zgodnie z nimi decyzję o aborcji wydawać będzie jedynie komisja lekarska – informuje portal Fronda.pl.

Wszystko wskazuje na to, że przygotowane przez resort rozporządzenia są wielkim zagrożeniem dla nienarodzonych dzieci. Choć dopiero powstają, nieoficjalnie wiadomo, że dają one kobiecie w ciąży prawo do tego by dokonała aborcji tylko na podstawie opinii specjalnej komisji lekarskiej.

W tych dniach ujawnione zostały plany Ministerstwa Zdrowia odnośnie wprowadzenia procedur umożliwiających zabijanie dzieci nienarodzonych w przypadkach przewidzianych ustawą o planowaniu rodziny. Sposób wprowadzania tych rozwiązań jednoznacznie wskazuje, że całą operację próbowano przeprowadzić tylnymi drzwiami tak, by nie odbyła się publiczna debata w tej sprawie. Spowodowane to było niewątpliwie tym, że brak minimum gwarancji dla dziecka poczętego w propozycjach Ministerstwa musi wzbudzić protest w ojczyźnie Jana Pawła II – uważa senator Kazimierz Jaworski.

Pismo senatora Jaworskiego do minister zdrowia Ewy Kopacz:

Rzeszów, 15 października 2009 roku

Pani Ewa Kopacz
Minister Zdrowia

Zawracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie w następującej sprawie:

Według pojawiających się informacji prasowych, zamiarem Ministerstwa Zdrowia jest, by z obowiązującej od kilku miesięcy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta i opracowywanego obecnie rozporządzenia w sprawie sposobu działania Komisji Lekarskiej wywieść w praktyce rozwiązania pozwalające na zabijanie dzieci nienarodzonych jedynie na podstawie niepodważalnej decyzji lekarskiej.

Potwierdzenie tej informacji moje biuro uzyskało w telefonicznej rozmowie z pracownikami Ministerstwa. Waga sprawy zmusza mnie jednak do zbadanie tej kwestii w formie pisemnej. Nie mogę wręcz uwierzyć, żeby było to prawdą, z co najmniej dwóch powodów:

1/ Sprawa ochrony życia dzieci nienarodzonych jest szczególnie wrażliwym obszarem debaty publicznej. Wszelkie zagadnienia z tym związane wywołują szereg dyskusji i sporów. Wprowadzenie w tej sytuacji regulacji bardzo poważnie zmieniających stan rzeczy w tym względzie niejako tylnymi drzwiami, bez jasnego powiedzenia Polakom, jakie są zamierzenia władzy - jest karygodnym nadużyciem i manipulacją. Na żadnym etapie prac legislacyjnych nad ustawą kwestia ta nie była jasno postawiona. Także obecnie, w uzasadnieniu rozporządzenia proponowanego przez Ministra Zdrowia nie mówi się jasno, że jednym ze skutków jakie mają być osiągnięte jest zmiana prawa w tym zakresie.

2/ Proponowane regulacje budzą przede wszystkim zastrzeżenia merytoryczne. W ciągu ostatnich lat coraz szersze obszary życia obejmowane są unormowaniami prawnymi, gdzie każda decyzja władcza objęta jest gwarancją kontroli - najczęściej przez niezawisły sąd. Procedury takie niekiedy aż do absurdu dotyczą spraw zupełnie drobnych. Powstał jednak pewien standard, w myśl którego brak możliwości kontroli takich decyzji jest uważane za naruszenie praw konstytucyjnych - co np. podnoszono w ostatnich dniach przy sprawie zmniejszenia gwarancji kontrolnych odnośnie mandatów wymierzanych kierowcom. Tymczasem konsekwencją uchwalonej niedawno ustawy jak i proponowanego obecnie rozporządzenia ma się stać wprowadzenie procedury, gdzie bez najmniejszej takiej gwarancji niepodważalną decyzją komisji lekarskiej będzie można zabijać dzieci nienarodzone.

Bardzo proszę o szybką odpowiedz. Nadal liczę na to, że chodzi o jakieś nieporozumienie i podejrzenia kierowane w stronę Ministerstwa Zdrowia, iż realizuje takie plany, są nieprawdziwe.

Kazimierz Jaworski
Senator RP

Źródło: Fronda.pl, kazimierzjaworski.pl
Klub Polonia Christiana w Krakowie zaprasza na spotkanie z ks. prof. Piotrem Roszakiem, które odbędzie się 12 lutego w kawiarni chrześcijańskiej „Pola Dialogu” przy ul. Stradomskiej 6 w Krakowie (obok Kościoła Misjonarzy Nawrócenia św. Pawła).
W czasach, gdy Wielki Post coraz częściej bywa jedynie tradycją, pojawia się narzędzie, które potrafi obudzić serce i przywrócić sens duchowej drogi. „Wielkopostne wyzwanie” — wyjątkowa zdrapka duchowa — prowadzi każdego dnia do głębszego spotkania z Bogiem, łącząc nowoczesną formę z pięknem katolickiej tradycji. To propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć ten święty czas naprawdę, a nie tylko symbolicznie.
Twój Anioł Stróż czeka na Ciebie – weź udział w naszej kampanii „Aniele Stróżu, czuwaj nade mną!” i powierz się opiece swojego niezawodnego opiekuna. Odbierz poświęcone przez kapłana obrazki z jego wizerunkiem oraz broszurę z kartą na podziękowania i prośby. Aby wziąć udział w tej ogólnopolskiej akcji zadzwoń do nas pod numer 12 423 44 23 lub wypełnij krótki formularz na stronie www.aniolstroz.org.
Przedstawiciele Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi złożyli wieńce pod pomnikiem oraz przy sarkofagu Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Stało się to 2 lutego 2026 rok – w 490. Rocznicę urodzin Kaznodziei Narodu Polskiego. W uroczystości udział wziął ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych.
Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, bierzmowanie, zawarcie małżeństwa – może w tym roku czeka nas jedna lub więcej z tych uroczystości… Warto dobrze się do nich przygotować i już zawczasu zadbać o odpowiedni upominek, który wręczymy w tym wyjątkowym dniu osobie przyjmującej taki sakrament. Aby otrzymać go od nas wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie www.TradycyjneSakramenty.pl lub zadzwonić pod numer 12 423 44 23.