Polska stygmatyczka wiarą zwycięża komunizm. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie już 20 kwietnia

2023-04-13 00:00:00
Polska stygmatyczka wiarą zwycięża komunizm. Klub „Polonia Christiana” w Krakowie już 20 kwietnia

Postać i droga życiowa siostry Wandy Boniszewskiej to dowód na realne działanie opieki Bożej nawet w najtrudniejszych chwilach i etapach historycznych naszej Ojczyzny. Zapraszamy na spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie z siostrą Haliną Skubisz ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, która poprowadzi prelekcję pt. „Stygmatyczka w łagrze. Siostra Wanda Boniszewska".

 

Siostra Wanda i nawrócony komunista

 

Nadzwyczajna postawa siostry Wandy Boniszewskiej, nawet w najcięższych chwilach jej życia, była siłą, którą pokonywała zagorzałych funkcjonariuszy ateistycznego systemu sowieckiego. Ich bronią była przemoc, jej bronią była prawda i przywiązanie do wiary.

 

O tym, jaką siłę miała schorowana kobieta, całkowicie – zdawałoby się – zależna od swoich oprawców, można przeczytać w wydawanym przez Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi dwumiesięczniku „Przymierze z Maryją” (nr 44 styczeń/luty 2009). Czytamy tam m.in.: Jeden naczelnik był od przestrzegania przepisów więziennych i ten nade mną się znęcał, bił głową o ścianę: prawda, że naruszałam przepisy więzienne; rozmawiałam morsem przez wystukiwanie w ścianę i karmiłam ptactwo, sypiąc przez lufcik okruchy chleba. Nagle w nocy drzwi się otworzyły i wszedł ten „rieżimnik” i zaczął prosić mnie o przebaczenie, że bił moją głową o ścianę i powiedział tak: „Wiecie, teraz przekonałem się, że Bóg jest, bo sumienie nie daje mi spokoju i musiałem się żegnać znakiem krzyża. Moja matka jest wierząca, ja teraz także chcę być wierzącym tak jak i wy: jeżeli was wypuszczą na wolność, to przyjedźcie do mnie, będę się wami opiekował jak rodzoną siostrą, dobrze?” Na to ja: „Bardzo pragnę, abyście odzyskali wiarę i wy, i cała wasza rodzina.” On mówił dalej: „A wiecie, co mówiliście o Stalinie, o Berii i Abakumowie? To już wiadomo, że były to diabły...” Jednak nie dokończył tego, co miał do powiedzenia, bo go ktoś wywołał. Później sanitariuszka powiedziała siostrze Wandzie, że go wyrzucono z partii i pracy, bo podobno powiedział, że ją bezprawnie osądzono i że Bóg naprawdę istnieje. Po śmierci Stalina napisał list do Boniszewskiej i przysłał 100 rubli na cukier. Co ciekawe kilka dni później przyszedł inny naczelnik, by się pożegnać. Pozwolił siostrze napisać list i poprosił o modlitwę za niego oraz za jego rodzinę.

 

Niezwykły życiorys

 

Siostra Wanda Boniszewska to postać niezwykła, ale jeszcze niezbyt znana nawet w kręgach katolików. O jej życiu i świadectwach wiary będzie można więcej dowiedzieć się podczas prelekcji pt. „Stygmatyczka w łagrze. Siostra Wanda Boniszewska", którą 20 kwietnia o godz. 18.00 wygłosi w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 siostra Halina Skubisz z Zgromadzenie Sióstr od Aniołów. Siostra Halina Skubisz jest członkinią komisji historycznej w procesie beatyfikacyjnym siostry Wandy Broniszewskiej, a więc jej wiedza o stygmatyczce, dzięki której nawróciło się na wiarę wielu jej katów, jest szeroka.

 

Kandydatka do wyniesienia na ołtarze (jej proces beatyfikacyjny trwa od listopada 2020 r.) żyła w latach 1907-2003, była zakonnicą z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczką i mistyczką. Do tego zgromadzenia została przyjęta w 1925 r. w Wilnie, a śluby wieczyste złożyła w 1933 r. Po złożeniu ślubów, od wiosny 1933 r. przebywała w domu zgromadzenia w Pryciunach pod Wilnem.

 

Po II wojnie światowej, gdy Litwa stała się częścią państwa sowieckiego, aresztowano ją w 1950 r., przebywała wówczas w gmachu przy ulicy Ofiarnej w Wilnie. W czasie śledztwa prowadzonego przez komunistycznych aparatczyków przebywała najczęściej w szpitalu więziennym na Łukiszkach. Pierwsze przesłuchanie siostry Wandy miało miejsce w nocy z 11 na 12 kwietnia 1950 roku, podczas przesłuchania komuniści pytali o szczegóły dotyczące życia siostry Wandy, stawiali jej nieprawdziwe zarzuty, bili po twarzy, kopali. Za przynależność do zakonu była aresztowana i torturowana, a później zesłana do obozu pracy na Syberii. Zasądzono jej wyrok 10 lat więzienia. Uwolniono ją w 1956 r. Po wyjściu na wolność trafiła do punktu repatriacyjnego w Bykowie pod Moskwą. W Polsce mieszkała w następujących domach Zgromadzenia Sióstr od Aniołów: w Chylicach, Białymstoku, Lutkówce koło Warszawy i w Częstochowie.

 

Więcej o niezwykłej postaci siostry Wandy Boniszewskiej będzie można dowiedzieć się w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie. Temat spotkania brzmi „Stygmatyczka w łagrze. Siostra Wanda Boniszewska". Wydarzenie odbędzie się w czwartek 20 kwietnia 2023 r. o godz. 18:00 w sali konferencyjnej hotelu „Miodosytnia” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (poziom -1, wejście obok Recepcji). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz Św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.