Pomagamy poszkodowanym przez powódź ojcom franciszkanom z Kłodzka

2024-10-07 00:00:00
Pomagamy poszkodowanym przez powódź ojcom franciszkanom z Kłodzka

Zniszczenia dokonane przez powódź, jaka dotknęła niedawno południe Polski, wymagają poświęcenia i pomocy każdego z nas. Członkowie oraz pracownicy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi na miejscu, w Kłodzku, pomagali ojcom franciszkanom w likwidacji skutków zalania budynków klasztornych. Prowadzona jest także przez stowarzyszenie zbiórka funduszy, która pomoże jak najszybciej przywrócić normalny tryb życia zakonnego.

 

- Przyjechaliśmy do Kłodzka, aby wesprzeć ojców franciszkanów żyjących w klasztorze w Kłodzku. Oni sami, mimo trudnej sytuacji, zajęli się pomocą swoim parafianom, koordynując działania wolontariuszy, takich jak my. Członkowie naszego stowarzyszenia pracowali m.in. przy sprzątaniu zalanych mieszkań, gdzie trzeba nie tylko pozbyć się naniesionego przez wodę brudu, mebli zniszczonych przez wodę, ale i skuć tynki w zalanych pomieszczeniach aby je osuszyć i nie dopuścić do zagrzybienia. Pozostaje jeszcze bardzo dużo pracy, aby usunąć wszystkie skutki powodzi i doprowadzić wszystko do używalności – mówi Przemysław Kołtun, członek zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Odbudowanie normalnego życia będzie trwało na terenach dotkniętych powodzią pewnie jeszcze miesiące, dlatego stowarzyszenie uruchomiło internetową zbiórkę pieniędzy, które pomogą ojcom franciszkanom przywrócić w pełni życie religijne i zakonne w tym świętym miejscu.

W czasie kryzysowej sytuacji w Kłodzku klasztor stał się prawdziwym centrum pomocy dla całego miasta. Ojcowie franciszkanie gościli strażaków i wolontariuszy, sami jednak wciąż potrzebują naszej pomocy. Dlatego w porozumieniu z ojcami franciszkanami z Kłodzka została zorganizowana zbiórka, która pozwoli jak najszybciej przywrócić pełnię życia duchowego w kościele i klasztorze.

 

Jak czytamy na internetowej stronie opisującej cele zbiórki, ojcowie franciszkanie z Kłodzka potrzebują wsparcia wiernych między innymi na:

- zakup naczyń liturgicznych, monstrancji, kielichów oraz ksiąg liturgicznych, aby w pełni przywrócić życie sakramentalne w kościele;

- zakup dewocjonaliów i przedmiotów liturgicznych, takich jak krzyże procesyjne, świece ołtarzowe oraz szaty liturgiczne, które są niezbędne do celebrowania liturgii i uroczystości religijnych;

- naprawę oraz wymianę wyposażenia klasztoru, aby zakonnicy mogli kontynuować codzienne życie i modlitwę w odpowiednich warunkach

Dziękujemy za każde wsparcie i zapraszamy do udziału!

 

Piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.