Ponowienie Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego

2016-08-27 00:00:00
Ponowienie Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego
26 sierpnia 2016 roku, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, u stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze złożono ponad 65 000 podpisów pod deklaracją ponowienia Ślubów Jasnogórskich. Ogromny, mierzący ponad 30 metrów zwój z podpisami czcicieli Matki Bożej trafił do jasngórskiego skarbca dzięki staraniom Instytutu Ks. Piotra Skargi.

Rok 2016 to czas wyjątkowych rocznic i jubileuszy. Obchodziliśmy bowiem 1050-lecie Chrztu Polski, 360-lecie Ślubów Lwowskich i 60-lecie Ślubów Jasnogórskich. Z tej okazji Instytut Księdza Piotra Skargi postanowił zachęcić swych przyjaciół do wspólnego ponowienia Ślubów złożonych Matce Bożej sześćdziesiąt lat temu. Idea ponowienia Ślubów Jasnogórskich spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem – wszak bardzo wielu Polaków wciąż zdaje sobie sprawę, że jedynym ratunkiem dla naszej ojczyzny i nas samych, jest Królowa Polski. Pod słowami aktu ponowienia ślubów podpis złożyło sześćdziesiąt pięć tysięcy osób!

Odzew na inicjatywę Instytutu księdza Skargi był tak ogromny, że aby godnie złożyć u stóp Matki Bożej podpisy dziesiątek tysięcy ludzi, przygotowano unikatowy zwój przywieziony na Jasną Górę w pięknej, rzeźbionej w drewnie tubie. Sygnatariuszy ponowienia ślubów było bowiem tak wielu, że ich nazwiska trzeba było wydrukować na liczącym ponad trzydzieści metrów zwoju materiału.

Złożenie niezwykłego wotum odbyło się w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w trakcie Mszy Świętej w intencji przyjaciół i dobroczyńców Instytutu Księdza Piotra Skargi. W ich imieniu podpisy na Jasnej Górze złożył prezes Instytutu Sławomir Olejniczak. Na Mszy Świętej obecni byli także liczni przyjaciele Instytutu, którzy przybyli do Częstochowy z całej Polski.

Ofiarowanie Matce Bożej tak licznych imiennych deklaracji walki o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, przyrzeczenia uczynienia z Polski rzeczywistego Królestwa Maryi, obietnicy nieustawania w obronie nierozerwalności małżeństwa oraz każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, było wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy w dziejach bowiem, pod rotą ślubów podpisało się tak wielu Polaków.

Wotum ofiarowane Czarnej Madonnie pozostanie na Jasnej Górze na wieki jako wyraz bezwzględnego zaufania naszego narodu Królowej Polski. Teraz pozostaje nam tylko nieustawanie w wysiłkach na rzecz dochowania Jasnogórskich Ślubów ponowionych uroczyście po sześćdziesięciu latach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości, dostępnej na portalu PCh24.pl: relacja i zdjęcia z wizyty na Jasnej Górze - złożenie zwoju z podpisami pod Ponowieniem Ślubów Jasnogórskich.


Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.