Powstał Europejski Instytut Nauk Społecznych

2012-04-24 00:00:00
Powstał Europejski Instytut Nauk Społecznych

Nowy ośrodek naukowo-dydaktyczny rozpoczął działalność we Francji, dzięki współpracy europejskich środowisk zaangażowanych w obronę kultury chrześcijańskiej. 


- Wasza instytucja ma do odegrania niezwykle istotną rolę w zakresie uświadamiania Europie jej chrześcijańskich korzeni – powiedział zgromadzonym na inauguracji działalności placówki naukowej ksiądz kardynał Walter Brandmüller, profesor, wykładowca oraz przewodniczący międzynarodowej Komisji Historycznej Kościoła Współczesnego (w latach 1998-2006) i Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. Uroczystość odbyła się 20 kwietnia.
 
Celem Europejskiego Instytutu Nauk Społecznych jest organizacja studiów, wykładów, seminariów i szkoleń adresowanych do młodzieży i dorosłych zaangażowanych w realizację wartości chrześcijańskich w życiu społecznym. Instytut powstał dzięki wsparciu Federacji Pro Europa Christiana.
 
Misją Instytutu jest udostępnianie i popularyzacja wiedzy o chrześcijańskim dziedzictwie Europy poprzez organizację studiów humanistycznych i społecznych, popularyzację wiedzy, organizację szkoleń i warsztatów.  Zajęcia odbywają się w ośrodku w Creutzwaldzie, miejscowości zlokalizowanej we francuskiej Alzacji.

Radę naukową i kadrę dydaktyczną Instytutu tworzą między innymi: Cherles Zorgbibe, prawnik, profesor prawa publicznego, autor wielu publikacji z zakresu historii i prawa; ksiądz Marc Hausmann, doktor filozofii, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum; Gerard Duckrey, adwokat, doktor nauk politycznych i dawny wykładowca na Sorbonie; Francisco Pignatta, doktor prawa międzynarodowego. W skład władz Europejskiego Instytutu Nauk Społecznych weszli również członkowie polskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.



mat

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.