Prawo własności to fundament

2006-10-29 00:00:00
Prawo własności to fundament

"Prawo własności fundamentem porządku społecznego i rozwoju cywilizacji" - pod takim hasłem odbywał się tegoroczny, już trzeci z kolei, Kongres Konserwatywny w Krakowie, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.


Otwierając Kongres prezes SKCh Sławomir Olejniczak zaprezentował wydaną właśnie przez Stowarzyszenie książkę Adolpho Lindenberga pt. "Wolny rynek w społeczeństwie chrześcijańskim". Autor książki - znany brazylijski biznesmen w doskonały i przystępny sposób dokonuje przeglądu rozmaitych teorii ekonomicznych z punktu widzenia nauczania Kościoła, ale również - co warto podkreślić - praktyki ekonomicznej, którą nabył podczas swojej prawie 50 letniej działalności.

Ponad 100 gości zebranych w sali lustrzanej Hotelu Grand mogło wysłuchać wykładów zaproszonych prelegentów. Na początek wybitny polski etyk, ks. Prof. Tadeusz Ślipko poddał analizie interpretacje prawa własności zaproponowane w rozmaitych odmianach ideologii socjalistycznych i liberalnych, krytykując je następnie z punktu widzenia etyki chrześcijańskiej. Książe Paul Oldenburg, potomek wybitnej arystokratycznej rodziny niemieckiej mówił na temat rewolucyjnych przemian w ekonomii ostatnich stuleci i ich roli w procesie niszczenia tradycyjnego społeczeństwa. Wreszcie Julio Loredo z włoskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) przedstawił zmierzające do obrony własności prywatnej działania stowarzyszeń TFP na całym świecie, w tym zwłaszcza na kontynencie południowoamerykańskim.

Po niedługiej przerwie o długoletnich bojach o powszechne uwłaszczenie, którego istotą jest jak najszersza dystrybucja własności prywatnej, opowiadał natomiast prof. Adam Biela, senator RP, zaś Michael Miller, który przybył na Kongres ze Stanów Zjednoczonych wygłosił wykład pt. "Znaczenie własności prywatnej dla rozwoju społeczeństwa". Kongres zakończył koncert muzyki klasycznej.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.