Prawo własności to fundament

2006-10-29 00:00:00
Prawo własności to fundament

"Prawo własności fundamentem porządku społecznego i rozwoju cywilizacji" - pod takim hasłem odbywał się tegoroczny, już trzeci z kolei, Kongres Konserwatywny w Krakowie, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.


Otwierając Kongres prezes SKCh Sławomir Olejniczak zaprezentował wydaną właśnie przez Stowarzyszenie książkę Adolpho Lindenberga pt. "Wolny rynek w społeczeństwie chrześcijańskim". Autor książki - znany brazylijski biznesmen w doskonały i przystępny sposób dokonuje przeglądu rozmaitych teorii ekonomicznych z punktu widzenia nauczania Kościoła, ale również - co warto podkreślić - praktyki ekonomicznej, którą nabył podczas swojej prawie 50 letniej działalności.

Ponad 100 gości zebranych w sali lustrzanej Hotelu Grand mogło wysłuchać wykładów zaproszonych prelegentów. Na początek wybitny polski etyk, ks. Prof. Tadeusz Ślipko poddał analizie interpretacje prawa własności zaproponowane w rozmaitych odmianach ideologii socjalistycznych i liberalnych, krytykując je następnie z punktu widzenia etyki chrześcijańskiej. Książe Paul Oldenburg, potomek wybitnej arystokratycznej rodziny niemieckiej mówił na temat rewolucyjnych przemian w ekonomii ostatnich stuleci i ich roli w procesie niszczenia tradycyjnego społeczeństwa. Wreszcie Julio Loredo z włoskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) przedstawił zmierzające do obrony własności prywatnej działania stowarzyszeń TFP na całym świecie, w tym zwłaszcza na kontynencie południowoamerykańskim.

Po niedługiej przerwie o długoletnich bojach o powszechne uwłaszczenie, którego istotą jest jak najszersza dystrybucja własności prywatnej, opowiadał natomiast prof. Adam Biela, senator RP, zaś Michael Miller, który przybył na Kongres ze Stanów Zjednoczonych wygłosił wykład pt. "Znaczenie własności prywatnej dla rozwoju społeczeństwa". Kongres zakończył koncert muzyki klasycznej.
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!