Prof. Mazur w Skarżysku-Kamiennej - relacja

2013-12-06 00:00:00
Prof. Mazur w Skarżysku-Kamiennej - relacja

Rozumieniu kultury oraz źródłom jej kryzysu poświęcony został wykład prof. Piotra Stanisława Mazura wygłoszony 19 grudnia w ramach Klubu „Polonia Christiana”. Zgromadzeni w sali Civitas Christiana w Skarżysku-Kamiennej goście wysłuchali wystąpienia wykładowcy Akademii Ingatianium oraz wzięli udział w dyskusji.

Prelegent podkreślił, że szeroko rozumiana kultura winna być ukierunkowana na doskonalenie człowieka poprzez umożliwienie mu poznania prawdy, realizację dobra, spełnienie się w wytwarzaniu piękna i kontakcie z nim aż po wspieranie go w dążeniu do osiągnięcia świętości. Tymczasem dominujący w kulturze model człowieka spycha go w stronę konsumpcjonizmu, bezrozumnego przetwarzania materii i dewastowania całego dorobku kulturowego cywilizacji Zachodu ukształtowanej pod wpływem chrześcijaństwa.

Zdaniem prelegenta można wskazać na trzy zasadnicze źródła kryzysu kultury, jakimi są: utrata właściwej relacji do rzeczywistości, utrata rozumienia kondycji ludzkiej i utrata transcendentnego, wykraczającego poza porządek doczesności, celu istnienia. Przejawami tego kryzysu są takie zjawiska jak nieliczenie się z prawdą o rzeczywistości, a zwłaszcza o samym człowieku, odrzucenie lub wybiórcze traktowanie norm moralnych, fałszywie rozumiana wolność, obrazoburcza sztuka czy ekspansja sekt.

Paradoksalnie kultura tak uformowana jest nietolerancyjna i destrukcyjna dla człowieka. „Kultura forsująca życie bez odpowiedzialności i bez celu prowadzi człowieka do infantylnego przeżywania swojego człowieczeństwa. Jest niedojrzała i zachęca do niedojrzałości. Istnieje poważne zagrożenie, że żyjący w niej człowiek nie tylko nie osiągnie celu swojego życia, ale też, że w ciągu jego trwania, nie zda sobie sprawy z tego, czego chce i kim naprawdę jest” - konkludował prof. Mazur.

Spotkanie zakończyło się dyskusją, podczas której uczestnicy wskazywali m.in. na różnorodność przejawów kryzysu kultury i płynących z tego zagrożeń.   


PiotrSkarga.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.