Prof. Piotr Mazur o kryzysie współczesnej kultury

2013-11-21 00:00:00
Prof. Piotr Mazur o kryzysie współczesnej kultury
W sobotę, 16 listopada, w Stalowej Woli odbyło się kolejne już spotkanie Klubu Polonia Christiana. Tym razem zebrana publiczność wysłuchała prelekcji prof. Piotra Mazura pt. "Źródła kryzysu kultury". Po wykładzie odbyła się dyskusja.

Profesor Piotr Mazur swoje wystąpienie rozpoczął od stwierdzenia iż celem kultury jest doskonalenie natury człowieka. Kultura ma być jak latarnia morska, która wskazuje drogę - niemniej jednak podkreślił prelegent - jesteśmy świadkami wielu niepokojących zjawisk w kulturze. Problemem jest odrzucenie prawdy obiektywnej jako kryterium życia jednostek i społeczeństw, upadek moralny, sekciarstwo, rozpowszechniony ateizm praktyczny.

Piotr Mazur postrzega współczesną kulturę w kategoriach narzędzia wyrażania własnego pragmatycznego, konsumpcyjnego oraz hedonistycznego "ja".

Profesor stwierdził, że współcześni ludzie nie wiedzą, nie rozumieją kim są. Dziś człowieka sprowadza się do organizmu biologicznego, zespołu neuronów. Jest on towarem i to wybrakowanym. Szkodzi światu, zagraża innym gatunkom, więc trzeba podejmować działania depopulacyjne.

PiotrSkarga.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.