Prof. Ryba w Stalowej Woli: piszmy na nowo realistyczną historię zamiast baśni
2014-06-03 00:00:00

W sobotę 31 maja Klub Polonia Christiana gościł w Stalowej Woli prof. Mieczysława Rybę. Spotkanie zatytułowane "Jak pisać historię Polski na nowo?" przyniosło wiele ciekawych refleksji oraz odniesień do bieżących wydarzeń, w tym niedawnego pochówku gen. Jaruzelskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Prof. Ryba odniósł się do tego bulwersującego opinię publiczną faktu, zwracając uwagę, iż gloryfikowanie postaci tak mocno ciążącej na polskiej najnowszej historii i zrównanie ich z ludźmi, którzy oddali życie w walce z komunizmem, to kreowanie postawy skrajnie relatywistycznej. Musi to wpływać w sposób radykalnie demoralizujący na młode pokolenie. Skoro ofiary i kaci są tak samo ważni (rzekomo wszyscy mieli „skomplikowane życie”), to nie można oczekiwać moralności we współczesnej polityce. Główny argument Jaruzelskiego, że wprowadził stan wojenny, pozbawił życia i wolności tysiące ludzi, setki tysięcy zmusił do emigracji, gdyż interwencja sowiecka przyniosłaby jeszcze większe ofiary, jest argumentacją niewyobrażalnie pokrętną. Czyż wolno politykom zamordować choćby jednego obywatela tylko dlatego, że obca potęga tego żąda i grozi interwencją? Czy taka postawa mieści się w jakichkolwiek kanonach etyki?
Jak zauważył prelegent, o historii Polski zatem pisze się coraz więcej postkomunistycznych baśni, tworzy się też baśniowych, nieprawdziwych bohaterów. Z tym fałszem nie da się walczyć tworzeniem własnych bajek i opowiadań, które w internecie są mnożone na wiele sposobów. Trzeba wrócić do solidnie wykonywanego rzemiosła historycznego, które najpełniej może być realizowane w środowisku uniwersyteckim. Chodzi o naukę historii uprawianą na kanwie klasycznej wizji człowieka i świata (czyli w odniesieniu do klasycznej, realistycznej filozofii).
PiotrSkarga.pl
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!