Protestantyzacja Kościoła?! Co może przynieść aktualny Synod – zapraszamy na debatę w Klubie „Polonia Christiana”

2022-06-15 00:00:00
Protestantyzacja Kościoła?! Co może przynieść aktualny Synod – zapraszamy na debatę w Klubie „Polonia Christiana”

Targany kolejnymi kryzysami i krytyką stanowiska wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę, Kościół Powszechny realizuje nakreślony przez papieża program Synodu o synodalności. W cieniu wielkich wydarzeń rozgrywa się rywalizacja o model przebudowy Kościoła po obecnym Synodzie. Czy w Polsce czeka nas protestantyzacja na wzór niemiecki? O możliwych scenariuszach i obecnej sytuacji w Watykanie rozmawiać będą dwaj znakomici prelegenci...

Nasz Klub „Polonia Christiana” w Warszawie nie zwalnia tempa! Po ostatnich – niezwykle ciekawych i różnorodnych tematycznie spotkaniach – powracamy do problemów z wnętrza Kościoła. Przed nami bowiem ostatnie dwa miesiące diecezjalnej fazy Synodu o synodalności.

Warto przypomnieć, iż Stowarzyszenie „Polonia Christiana” wspólnie z SKCh im. Ks. Piotra Skargi już kilkukrotnie zabierały głos w sprawie Synodu. Alarmowaliśmy o zagrożeniach płynących z przyzwolenia Stolicy Apostolskiej na coraz bardziej odległe od doktryny Kościoła praktyki i propozycje płynące z Niemiec oraz z państw Ameryki Łacińskiej.

Monitorujemy również działalność skrajnych grup lobbingowych w Polsce, dążących do przeforsowania swojego głosu w ramach spotkań i ankiet synodalnych. Publikacje na ten temat ukazywały się m.in. w magazynie „Polonia Christiana” (numer 83 – „Synodalna dekonstrukcja?”) i na portalu PCh24.pl. Ponadto, Stowarzyszenie Ks. Skargi wydało specjalną broszurę „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?”, wyjaśniającą podstawowe pojęcia i problemy związane z Synodem. Jak dotąd, trafiła ona do kilkudziesięciu tysięcy polskich wiernych, w tym 20 tysięcy kapłanów.

Co przyniosą syntezy z prac sformułowane przez biskupów? Czy w Polsce górę wezmą naciski rewolucjonistów lobbujących za powieleniem niemieckiej drogi synodalnej? Tematy te będą stanowić podstawę debaty, na którą już teraz zapraszamy wszystkich Państwa do Warszawy. Spotkanie poprowadzi red. Łukasz Karpiel (PCh24.pl, PCh24TV, „Prawy Prosty”), natomiast dyskutować będą ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCHr oraz red. Paweł Chmielewski. Temat debaty to „Synod o synodalności. Czy grozi nam protestantyzacja Kościoła?”.

Serdecznie zapraszamy na tę debatę już w środę 22 czerwca 2022 r. Spotkanie pod szyldem Klubu „Polonia Christiana” rozpocznie się o godzinie 18:00 w sali konferencyjnej (I piętro) Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Wstęp wolny!

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.