Prymasowska wizja patriotyzmu. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

2022-03-14 00:00:00
Prymasowska wizja patriotyzmu. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński pełnił prymasowską posługę w latach silnego terroru władz komunistycznych, próbujących zniszczyć lub podporządkować sobie Kościół Katolicki w PRL. O tym, jak Prymas Tysiąclecia widział wówczas patriotyzm i jaką miał wizję katolickiej obecności w życiu publicznym opowie dr hab. Rafał Łatka podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 17 czerwca.

 

Władza komunistyczna, przyniesiona na bagnetach Armii Czerwonej w wyniku II wojny światowej, na różne sposoby starała się opanowywać lub niszczyć struktury kościołów i związków wyznaniowych w podbitych krajach. Nie inaczej było w Polsce, której prymasem w latach 1948 – 1981 był Stefan Wyszyński.

 

O tym, jakie losy spotkały Prymasa Tysiąclecia od czasu totalitarnej władzy do „wiosny Solidarności”, przeczytać można w opublikowanym za Katolicką Agencją Informacyjną artykule na portalu „PCh24.pl”: W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych. 12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach. W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

 

Wyniesienie na ołtarze we wrześniu 2021 roku kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniało wiernym o tej znaczącej dla Polski postaci XX wieku – o zasługach w przeprowadzeniu Kościoła przez „morze komunizmu” i o prymasowskiej wizji obecności katolików w życiu publicznym. Znaczącym elementem dorobku prymasa Wyszyńskiego było umiejscowienie patriotyzmu w systemie społecznych wartości w czasie komunistycznych rygorów, o których traktował w wygłoszonym w Kościele św. Krzyża w Warszawie cyklu kazań, zapisanych w naszej historii jako „Kazania świętokrzyskie”.

 

Tematykę tę przybliży nam już w czwartek 17 marca prelegent warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” dr hab. Rafał Łatka. Rafał Łatka jest znanym uczestnikom spotkań klubowych naukowcem, który pracuje w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Tematyka czwartkowego spotkania jest bliska jednemu z koordynowanych przez niego projektów badawczych IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Ponadto, dr hab. Łatka jest wykładowcą akademickim oraz zastępcą redaktora naczelnego historycznego półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”, wydawanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Zachęcamy Państwa do wysłuchania prelekcji znawcy relacji Kościoła i władz komunistycznych i do zaproszenia na spotkanie swoich znajomych.

Zapraszamy Państwa do przybycia na prelekcję w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie, która odbędzie się 17 marca 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie.

Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!